INTERNATIONAL  »  PRELIMINARII CM 2010  »  "FINALA" ROMÂNIA - SERBIA, SÎMBĂTĂ, 28 MARTIE, ORA 20:45, ANTENA 1/ ANALIZĂ

Scump la vedere

Articol de - Publicat vineri, 20 martie 2009 00:00

Absent şi la "dubla" cu Serbia şi Austria, Chivu e în topul cîştigurilor europene raportate la timpul jucat pentru echipa de club: 2.243 euro pe minut!

Ghinionist la capitolul accidentări, Cristi Chivu se consolează măcar pe plan financiar. Căpitanul care după Euro 2008 n-a pus umărul decît la un singur joc al "naţionalei", 2-2 acasă cu Franţa, îi costă foarte scump pe cei de la Inter. Deşi mai mult a stat decît a jucat în cele 7 luni ale stagiunii, fundaşul român stă cel mai bine dacă raportăm banii cîştigaţi pe minut la campioana Italiei.

Recuperarea de după operaţia la umăr, leziunea la ligamentele genunchiului stîng şi problemele cu adductorii coapsei drepte, ultima accidentare ţinîndu-l pe tuşă încă o lună, i-au limitat serios apariţiile în teren.

Din cele 40 de meciuri disputate de echipa milaneză în toate competiţiile, Chivu a fost folosit doar în 17 şi a bifat 1.326 de minute, aflîndu-se între ultimii dintre titularii de drept ai antrenorului Mourinho. Salariul său anual, 5,1 milioane de euro, îl impune însă printre premianţi şi îl transformă în cel mai scump jucător la vedere, cu 2.243 de euro cîştigaţi pentru fiecare minut petrecut pe gazon.

Chivu reuşeşte să-l depăşească pe suedezul Ibrahimovici, golgeterul echipei, dar le ia faţa şi marilor vedete din Anglia, Gerrard, Lampard sau Terry. Nici Cristiano Ronaldo, şi nici Messi, actualul şi foarte probabilul următor "Balon de Aur", nu se ridică la media românului!

Nicu ia doar 79 de euro!
Comparaţia dintre Chivu, căpitanul lipsă, şi Max Nicu, care azi a primit oficial cetăţenia română, este şocantă la capitolul financiar. Mijlocaşul Herthei a lipsit puţin în acest sezon şi are cel mai mic salariu (300.000 de euro) dintre "stranierii" chemaţi de Piţurcă la "dubla" cu Serbia şi Austria. Nicu a evoluat în acest sezon la liderul din Germania 2.436 de minute, în campionat, Cupă şi Cupa UEFA, aproape dublu faţă de timpul petrecut de Chivu în teren la Inter! Rezultă că Max a încasat 79 de euro pe minut, de peste 28 de ori cît a luat căpitanul!

Mult peste căpitanul sîrbilor
Dejan Stankovici e departe de Chivu în acest clasament. Căpitanul adversarilor de pe 28 martie, la Constanţa, a jucat cu mai multă constanţă la Inter, marcînd cinci goluri. În total 2.260 de minute, în cele 3 competiţii în care au fost angrenaţi "nerazzurri". Adică, avînd în vedere salariul anual al sîrbului, 3,5 milioane, un cîştig de 903 euro de minut! Altfel, "Deki" e incert pentru meciul cu Reggina, de duminică, acuzînd şi el unele probleme musculare.

Viitor coleg cu Vidici?
În dorinţa de a face la vară echipă ca să atace finala Ligii, Mourinho a pregătit o listă de achiziţii de 5 stele. Între care se află Nemanja Vidici, pentru care Inter e gata să-i ofere lui Manchester United 30 de milioane de euro. Stoperul sîrb, care cîştigă doar 3 milioane în Anglia, îl surclasează pe Chivu la minutele jucate (3.070), adunate însă în patru competiţii. Rezultă un cîştig de 570 de euro pe minut, de patru ori mai puţin decît primeşte românul!

28:1 este raportul dintre cîştigul pe minut al lui Chivu la Inter şi cel al proaspătului cetăţean român Nicu la Hertha

495 euro
este cîştigul pe minut al lui Mutu la Fiorentina, pentru care a jucat 2.353 de minute şi a marcat 14 goluri

495 euro

Lovitură dură pentru Dinamo în mercato » „Câinii” au fost blocați, jucătorul semnează contractul în Superligă

„Oltenia” din Munchen » „În urmă cu 10-15 ani, totul era mai bine în Germania! Acum, viața e la fel ca în România”

Leonard Doroftei explică cum a slăbit 20 de kilograme într-un timp record: „Alcoolul schimbă vieți. Am avut un moment în care am luat-o razna”