INTERNATIONAL  »  STEAUA - AJAX  »  ”OPTIMI”/STEAUA-CHELSEA, 7-14 MARTIE

VIDEO Ajax a trecut, urmează Chelsea » Londonezii au avut emoţii mari cu Sparta Praga

Hazard, în albastru, a înscris cu o execuție perfectă (foto: Reuters)

Articol de GSP - Publicat vineri, 22 februarie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 22 februarie 2013 17:59

”Ne bucurăm cu frînă de mînă trasă”. Aşa a spus Laurenţiu Reghecampf după ce Steaua a eliminat-o pe Ajax în ”16”-imile Europa League (2-0/4-2 pen., în tur 0-2), antrenorul roş-albaştrilor fiind deja cu gîndul la adversarul din ”optimi”, Chelsea. Dublul duel va avea loc pe 7 şi 14 martie, primul meci la Bucureşti.

Pentru a se înfrunta Steaua, londonezii au trecut cu mari emoţii de Sparta Praga. Învingători în prima manşă cu 1-0, ei s-au văzut conduşi cu acelaşi scor (Lafata 17) şi  au trăit cu sufletul la gură pînă în prelungiri. Eden Hazard i-a salvat. Introdus în minutul 67, belgianul a marcat în minutul 92 la capătul unei curse pe stînga, terminată cu un şut tare sub bară.