INTERNATIONAL  »  STEAUA - CHELSEA  »  CHELSEA - STEAUA, AZI, 22:05, DIGISPORT 1, DOLCESPORT 1, PROTV ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

VIDEO Exemplu pentru Steaua » Pancu şi Il Luce au cîştigat pe Stamford Bridge

Articol de - Publicat joi, 14 martie 2013 00:00 / Actualizat joi, 14 martie 2013 12:29

Steaua a învins-o pe Chelsea în tur, 1-0, dar are nevoie de un nou meci mare şi pe Stamford Bridge, pentru a-şi asigura calificarea în sferturile Europa League.

Singura victorie a unor români pe arena din Londra datează din 2003, cînd Beşiktaş, cu Mircea Lucescu pe bancă şi cu Daniel Pancu pe teren, o învingea pe Chelsea cu 2-0.

Londonezii se bazau atunci pe jucători ca Makelele, Desailly, Lampard, Veron, Crespo sau Adrian Mutu! Chiar şi aşa însă, Beşiktaş a reuşit să se impună. Sergen Yalcin a marcat de două ori. Prima dată în minutul 24, după o reluare simplă din apropiere, recidivînd 5 minute mai tîrziu, după o ieşire hazardată a lui Cudicini.

Click aici pentru rezumatul VIDEO!

Turcii au rămas în zece jucători imediat după pauză, Ilhan Mansiz fiind eliminat. Cu Pancu integralist, defensiva lui Beşiktaş a rezistat toate cele 90 de minute fără să primească gol.

Chelsea avea să ajungă în acel sezon pînă în semifinalele Ligii Campionilor, unde era eliminată de AS Monaco. Francezii au cîştigat cu 3-1 acasă, englezii au avut 2-0 la pauză, dar au fost egalaţi pînă la finalul meciului.

Meciul retur dintre Steaua şi Chelsea va avea loc în această seară, de la ora 22:05, pe DigiSport 1, DolceSport 1, Protv şi liveTEXT pe GSP.RO.