INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  AL ITTIHAD

Contra a pierdut derby-ul cu Al Hilal: prima înfrângere după 5 luni! Al Ittihad conduce în continuare clasamentul

Cosmin Contra / Sursă foto: Twitter Al Ittihad

Articol de GSP - Publicat marti, 08 martie 2022 22:28 / Actualizat marti, 08 martie 2022 23:01

Al Ittihad, formația antrenată de Cosmin Contra, a fost învinsă de Al-Hilal, scor 1-2, într-o confruntare din campionatul Arabiei Saudite.

Al Ittihad era neînvinsă din octombrie, când ceda pe teren propriu cu Al Shabab, 0-2. De atunci, trupa lui Contra a bifat 12 victorii și un egal în campionat. Seria de invincibilitate a ajuns la final marți seara, în deplasarea de pe terenul rivalei Al-Hilal.

Deschiderea de scor a venit după doar 16 minute. Al-Hilal a punctat prin Al-Dawsari, de la punctul cu var. În minutul 59, echipa lui Contra e restabilit egalitatea, golul purtând semnătura lui Haroune Camara. Nigerianul Odion Ighalo, fost la Manchester United, a dus-o pe Al-Hilal în avantaj în minutul 68, stabilind totodată scorul final al partidei.

Cosmin Contra e în continuare lider în Arabia Saudită

În ciuda înfrângerii, Al Ittihad continuă să fie lider în Arabia Saudită. Echipa lui „Guriță” are 54 de puncte, opt peste urmăritoarea Al Shabab. Etapa viitoare, cele două se vor înfrunta în meci direct, pe terenul formației de pe locul secund.

Contra este antrenorul celor de la Al-Ittihad de la finalul lunii august 2021.

Ce se întâmplă cu Cicâldău și Moruțan » Decizia antrenorului înainte de Galatasaray - Barcelona

Decizia FIFA nu are urmări la clubul lui Eric Bicfalvi: „Nimeni nu pleacă!”