INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  AL NASSR - AL AKHDOUD

VIDEO Cristiano Ronaldo s-a distrat cu echipa lui Burcă și Tănase » Două goluri fabuloase: șut din unghi imposibil + lob de senzație

Al Akhdoud, echipa românilor Andrei Burcă și Florin Tănase, va înfrunta Al Nassr, formația la care evoluează staruri precum Cristiano Ronaldo sau Sadio Mane. foto: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 24 noiembrie 2023 22:13 / Actualizat vineri, 24 noiembrie 2023 22:21

Al Nassr a învins-o pe Al Akhdoud, echipa românilor Florin Tănase și Andrei Burcă, scor 3-0, în etapa cu numărul #14 a campionatului saudit.

Andrei Burcă au fost integralist în meciul cu echipa starurilor Cristiano Ronaldo și Sadio Mane, dar nu a reușit să-l oprească pe portughez. Florin Tănase a fost schimbat în minutul 89. Fostul atacant de la FCSB a văzut cartonașul galben în minutul 26 în urma unui fault.

VIDEO. Cristiano Ronaldo s-a distrat cu echipa lui Burcă și Tănase

Al Nassr a intrat cu avantaj minim la pauză, după ce Al Naji a deschis scorul în minutul 13. În repriza secundă, Cristiano Ronaldo a reușit dubla în doar 3 minute (77 și 80). Primul a venit din interiorul careului dintr-un unghi extrem de dificil, însă a reușit să strecoare mingea pe lângă Burcă. Reușita care a închis meciul a fost una superbă. Un lob de senzație de la 35 de metri care l-a prins pe portarul oaspeților în afara careului.

Al Nassr se află pe locul 2, cu 34 de puncte, în timp ce echipa românilor se clasează pe locul 17, penultimul, cu doar 10 puncte.

Formația lui Cristiano Ronaldo a ajuns la 5 victorii consecutive. Pentru Al Akhdoud a fost a 5-a înfrângere în ultimele 6 partide.

FINAL. Al Nassr - Al Akhdoud 3-0

Al Nassr - Al Akhdoud, echipele de start:

Al Nassr: Najjar - Al Ghanam, Al-Amri, Al-Fatil, Telles - Fofana, Al Naji - Talisca, Otavio, Ghareeb - Cr. Ronaldo
Antrenor: Luis Carlos

Al Akhdoud: Vitor - Al Zabdani, Khamis, Kvirkvelia, Burcă, Al-Rubaie - Collado, Pedroza, Fl. Tănase, Saviour - Tawamba
Antrenor: Martin Sevela

Un arbitru retras la finele sezonului trecut, dornic să revină în iarbă: „Adevărul este că m-au retrogradat!”