INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  MLS

VIDEO Alex Mitriță, „dublă” în MLS! Super-meci făcut de român pentru New York City

Alexandru Mitriță (25 de ani, extremă stânga) a marcat o „dublă” în meciul New York City - Cincinnati 4-0 din MLS.

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 septembrie 2020 07:30 / Actualizat duminica, 27 septembrie 2020 09:25

Aflat în centru, fotbalistul român a primit mingea în minutul 1 de la suedezul Anton Tinnerholm și nu a iertat. L-a învins pe portarul Richey cu un șut plasat la colțul lung.

Până la pauză, Mitriță a „recidivat”. Găsit în careu de Sands, fostul jucător al Craiovei a șutat imparabil în cross, la firul ierbii.

Mitriță a fost schimbat în minutul 86 de antrenorul Ronny Deila cu Tony Rocha. Până la final, Tinnerholm și Medina și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor, iar New York City s-a impus, scor 4-0.

5este poziția pe care o ocupă acum NYC în Conferința de Est (20 de puncte)

Mirel Rădoi: „Nu putem să-l chemăm pe Mitriță pentru barajul cu Islanda”

Mirel Rădoi, selecționerul României, afirma în urmă cu două săptămâni că nu se poate baza pe serviciile lui Mitriță în cel mai important meci al anului pentru „tricolori”, barajul pentru Euro 2020 cu Islanda.

„Nu putem să-l convocăm pe Mitriță în Islanda, pentru că dacă va veni din America direct în Islanda, va intra în izolare. Autoritățile ne-au spus clar asta. Va fi considerat contact direct dintr-o țară cu foarte multe cazuri de COVID-19 și va fi izolat”
Mirel Rădoi

Citește mai multe știri despre stranieri:

Claudiu Keșeru, gol în victoria liderului Ludogorets! Căpitanul Cosmin Moți, integralist la gazde

Șumudică, salvat de Maxim! A declanșat primul gol și a egalat din penalty în prelungiri