INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ARABIA SAUDITĂ

VIDEO Alexandru Mitriță, gol STELAR în Arabia Saudită! Cursă de 50 de metri, comentatorul și-a pierdut glasul

Alexandru Mitriță, supergol la Al Ahli +20   FOTO
Alexandru Mitriță, supergol la Al Ahli

Articol de GSP - Publicat vineri, 05 februarie 2021 21:23 / Actualizat vineri, 05 februarie 2021 21:51

Alexandru Mitriță (25 de ani) a marcat un gol incredibil în meciul câștigat de echipa sa, Al Ahli, cu Al Wehda, scor 4-2.

Fotbalistul român a început meciul ca rezervă și a fost introdus pe teren în minutul 69, la scorul de 2-2. „Mitri” a făcut diferența în minutul 90+1, după o cursă splendidă.

VIDEO Alexandru Mitriță, gol uluitor pentru Al Ahli

Olteanul a primit mingea în propria jumătate de teren și a demarat, depășind 3 jucători în cursa către poartă. Pe ultimul dintre cei 3 l-a dezorientat total, acesta căzând în timp ce dorea să îl împiedice pe român.

Mitriță a șutat cu piciorul stâng la colțul lung imediat după ce a intrat în careul advers, iar portarul gazdelor nu a avut nicio șansă. Golul lui Mitriță nu a fost ultimul al meciului. La doar două minute distanță, Al Somah a stabilit scorul final, 4-2 pentru Al Ahli.

Victoria a propulsat-o pe Al Ahli pe primul loc în Arabia Saudită, la un punct deasupra celor de la Al Shabab și două peste Al Hilal, echipa antrenată de Răzvan Lucescu.