INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SPANIA

Alexandru Pașcanu a marcat în campionat » Ponferradina, pas greșit în lupta pentru promovare

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 martie 2022 19:06 / Actualizat duminica, 27 martie 2022 20:20

Fundașul central Alexandru Pașcanu (23 de ani) a marcat pentru Ponferradina în eșecul, scor 1-3, de pe terenul lui Mirandes, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 33 din La Liga 2.

Pașcanu a fost integralist pentru Ponferradina și a marcat golul de onoare al formației sale pe terenul celor de la Mirandes, în minutul 77, la scorul de 3-0 în favoarea gazdelor. Celălalt român de la Ponferradina, Paul Anton, a fost și el titular, însă a fost înlocuit la pauză.

Delegația României a aterizat în Israel! Ce au fost obligați să facă „tricolorii”, înaintea plecării spre hotel
Isreal - România

Alexandru Pașcanu, gol pentru Ponferradina

Pentru fundașul român format de Leicester City este primul gol în actualul sezon din Segunda Division, în 29 de meciuri. Celălalt român de la Ponferradina, Paul Anton, a primit un cartonaș galben în minutul 44 și a fost înlocuit la pauză.

Titular incontestabil și cu evoluții apreciate, Pașcanu nu a fost convocat de de selecționerul Edi Iordănescu pentru partidele amicale cu Grecia și Israel.

Pentru prima sa acțiune la cârma echipei naționale, Iordănescu Jr a mizat pe: Vlad Chiricheș (Sassuolo), Radu Drăgușin (Salernitana), Adrian Rus (Fehervar), Andrei Burcă (CFR Cluj), Alin Toșca (Gaziantep) și Ionuț Nedelcearu (Crotone).

Ponferradina ocupă locul 6 în clasament, cu 51 de puncte, ultimul care asigură calificarea pentru barajul de promovare în La Liga. Echipa lui Pașcanu și Anton are însă un avans de doar trei puncte în fața lui Real Oviedo, respectiv cinci în fața celor de la Cartagena.

23 de meciuria jucat Paul Anton pentru Ponferradina în acest sezon

Pot fi ajutați arbitrii în cască din camera VAR și un arbitru poate refuza să revadă faza pe monitor?

Edinson Cavani, aproape de un transfer în Spania » Unde poate ajunge golgheterul all-time al lui PSG

Leo Messi, surprins la teatru » Reacția superbă a spectatorilor când argentinianul a urcat pe scenă

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia