INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Edinson Cavani, aproape de un transfer în Spania » Unde poate ajunge golgheterul all-time al lui PSG

Edinson Cavani // Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 martie 2022 17:47 / Actualizat duminica, 27 martie 2022 17:55

Edinson Cavani (35 de ani) este foarte aproape să semneze cu Real Sociedad. Contractul său cu Manchester United expiră la finalul sezonului, iar atacantul uruguayan este tentat să accepte oferta bascilor.

Potrivit AS, uruguayanul este considerat de Real Sociedad înlocuitorul perfect pentru Alexander Isak, suedezul dorit de mai multe cluburi importante din Europa. Cavani ar fi avut deja o discuție cu cei de la Real Sociedad și sunt șanse mari să ajungă pe Estadio Aneota în vară.

Răzvan Lucescu anunță noi investitori la Rapid: „Am niște informații”
RAPID

Edinson Cavani, aproape de un transfer la Real Sociedad

Cavani traversează cel mai bun sezon la United. Uruguayanul a bifat puține minute în actuala stagiune, din cauza accidentărilor. Totuși, cei de la Real Sociedad sunt optimiști că atacantul sud-american își va regăsi forma care l-a consacrat și îi va ajuta să atace locurile fruntașe din La Liga.

După ce a impresionat în Serie A, la Palermo și Napoli, reușind să marcheze 112 goluri în perioada 2006-2013, Cavani a fost transferat de PSG în schimbul a 55 de milioane de euro. Uruguayanul a devenit golgheterul all-time al parizienilor, cu 200 de reușite.

În 2020, Cavani a semnat cu United din postura de jucător liber de contract. Acum, uruguayanul este aproape să bifeze al patrulea campionat top cinci ale Europei.

761 de minuteîn 17 partide a bifat Cavani pentru Manchester United în acest sezon, reușind 2 goluri și o pasă decisivă

VIDEO. Golurile reușite de Cavani în Ligue 1, în ultimul său sezon la PSG

Nebunie de meci în Marea Britanie, cu 11 goluri și o revenire incredibilă: „Am pierdut 9 ani din viață”

Zlatan Ibrahimovic a dezvăluit când se va retrage » Răspuns caracteristic oferit de suedez

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”