INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  BELGIA

Anderlecht, la prima înfrângere în play-off! Chipciu a fost titular, Stanciu doar rezervă

Articol de GSP - Publicat joi, 27 aprilie 2017 20:35

Anderlecht a pierdut disputa de pe teren propriu cu Charleroi, scor 0-1, într-un meci în care Alexandru Chipciu a fost titular și a fost schimbat cu Stanciu în minutul 66.

Anderlecht a ratat o primă ocazie importantă în minutul 19, când Appiah a lovit bara, iar în minutul 32 Chipciu a avut un șut pe spațiul porții, reținut de portarul celor de la Charleroi.

Oaspeții au înscris golul victoriei cu trei minute înainte de finalul primei reprize, prin Harbaoui. Chipciu a mai ratat două ocazii după pauză, când șuturile sale au fost blocate de apărarea lui Charleroi, iar în minutul 66 a fost înlocuit cu Stanciu, care bifase doar 67 de minute pentru Anderlecht în play-off, până la acest meci.

Este prima înfrângere suferită în play-off de Anderlecht, care rămâne însă lider, cu un avans de 5 puncte față de Gent, ocupanta locului secund.

FINAL » Anderlecht - Charleroi 0-1
A marcat: Harbaoui '42