INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

Andrei Radu, talismanul celor de la Genoa » Al doilea meci consecutiv fără greșeală în Serie A

Articol de GSP - Publicat duminica, 30 septembrie 2018 18:13

Andrei Radu (21 de ani) a apărat fără greșeală în victoria obținută de Genoa, scor 2-1, în deplasarea de la Frosinone.

Andrei Radu e la al doilea meci consecutiv ca titular în Serie A. Căpitanul naționalei U21 a României e un talisman pentru Genoa, formația având eficacitate maximă cu el între buturi.

Krzysztof Piatek, polonezul de 23 de ani din atacul oaspeților, a fost și astăzi la datorie. A marcat o "dublă" în decurs de doar 3 minute, în 33 și 36, și a ajuns la 12 goluri marcate în toate competițiile în acest sezon, în doar 7 partide.  Golul primit de Radu a venit în minutul 41. Camillo Ciano a transformat o lovitură de la 11 metri.

Românul a zburat la șutul lui Zampano, a fost salvat de bară la execuția din afara careului a lui Chibsah și apoi de colegul Sandro, care a scos din fața liniei porții mingea de gol trimisă de Chibsah. A și greșit o ieșire, dar Salamon n-a nimerit ținta, și n-a ghicit colțul la penaltyul acordat gazdelor

Genoa ocupă poziția a 7 în Serie A, cu 12 puncte acumulate și un meci mai puțin disputat.

4
intervenții salvatoare a avut Andrei Radu în duelul de astăzi

Vezi și: Canarul imperial » Tătărușanu a primit cea mai mare notă în L'Equipe după egalul cu Lyon!