INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LA LIGA

Marca dezvăluie de ce e supărat Andrei Rațiu » Agentul său l-a amenințat pe președintele lui Rayo!

Andrei Rațiu a avut un sezon 2024 - 2025 excelent la Rayo
Andrei Rațiu a avut un sezon 2024 - 2025 excelent la Rayo

Articol de - Publicat vineri, 08 august 2025 07:37 / Actualizat vineri, 08 august 2025 07:38

Rayo Vallecano refuză să-i dea lui Andrei Rațiu ok-ul pentru un transfer pe mai puțin de 25 de milioane de euro, clauza din contractul său. Și nici nu i-au mărit salariul, așa cum îi promiseseră după Euro 2024!

Rayo a anunțat joi că a cumpărat de la Villarreal procentul de 50% din drepturile federative ale lui Andrei Rațiu pe care le deținea „Submarinul galben”. O afacere de 5 milioane de euro (3,5 fix, 1,5 ca bonusuri) ce ar fi fost încheiată pe la spatele fotbalistului român, fără știrea acestuia.

„Dar asta-i numai jumătate din poveste”, a reacționat internaționalul român pe rețelele de socializare, arătând cu degetul spre conducătorii clubului: „Cei care vorbesc nu sunt mereu ceea ce par. Eu și familia mea, mereu împreună”.

Șefii lui Rayo nu i-au mărit lui Rațiu salariul, așa cum îi promiseseră după Euro 2024

Cealaltă parte a poveștii a dezvăluit-o cotidianul Marca. Rațiu este foarte supărat pe șefii lui Rayo din două motive. În primul rând pentru că, „deși îl consideră drept unul dintre cei mai buni fundași dreapta din Europa, ba chiar cred că nu și-a atins întregul potențial, el se numără printre cel mai prost plătiți jucători din lot.

După Campionatul European din Germania, Rayo Vallecano i-a promis lui Andrei o mărire de salariu care nu a venit niciodată. Discuțiile au avut loc la începutul sezonului și nu s-a concretizat nimic”.

Impresarul lui Andrei Rațiu i-a făcut scandal președintelui lui Rayo

Pe de altă parte, clubul nici nu vrea să-i dea drumul pentru mai puțin de 25 de milioane de euro, clauza stipulată în contractul său. Cel mai recent a refuzat o ofertă de 18 milioane de euro de la Aston Villa, ceea ce, potrivit aceluiași Marca, „a provocat o mare furie în cadrul agenției care-l reprezenintă pe jucător.

Internaționalul român lucrează în prezent cu Leaderbrock Sports, o companie care îi administrează, printre alții, pe Pedri și Ferran Torres, iar discuțiile în cazul lui Andrei sunt conduse în nume personal de Héctor Peris, directorul general al agenției.

Surse directe implicate în negocieri au declarat pentru Radio MARCA și MARCA că Peris însuși a adoptat «atitudini foarte violente» în timpul conversațiilor telefonice cu președintele lui Rayo Vallecano, proferând «amenințări puternice», mergând chiar până la a-i «dori ce e mai rău».

Membrii conducerii sportive a clubului au fost, de asemenea, nevoiți să îndure «atitudini de bătăuși» și să fie martori la «episoade foarte neplăcute», până în punctul în care a amenințat că «îl va lua pe jucător de la Rayo Vallecano, chiar dacă ar fi ultimul lucru pe care l-ar face»”.

Citește și:
Pedepsit! Daniel Pancu l-a trimis la echipa a doua: „O să înțeleagă până la urmă”
Superliga
Pedepsit! Daniel Pancu l-a trimis la echipa a doua: „O să înțeleagă până la urmă”
Primele imagini: noua Dacia Evader a fost surprinsă astăzi pe stradă!
Noutati auto
Primele imagini: noua Dacia Evader a fost surprinsă astăzi pe stradă!
Adrian Mutu a răbufnit, după informația dezvăluită de GSP: „La ce înseamnă România, e o rușine”
Superliga
Adrian Mutu a răbufnit, după informația dezvăluită de GSP: „La ce înseamnă România, e o rușine”
Victorie la FIFA! Clubul din Superliga a câștigat procesul și are de încasat 1,3 milioane de euro
Superliga
Victorie la FIFA! Clubul din Superliga a câștigat procesul și are de încasat 1,3 milioane de euro
FOTO SPION Noua Dacia electrică, surprinsă în trafic sub camuflaj
Profit.ro
FOTO SPION Noua Dacia electrică, surprinsă în trafic sub camuflaj
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Una dintre cele mai frumoase sportive” din România are o poveste cutremurătoare: „Cum să îmi fie rușine?!”

Ministrul Cătălin Predoiu, decizie istorică: „Vom numi viitorul stadion «Dinamo - Mircea Lucescu»”


Comentarii (1)
titel..
titel..  •  08 August 2025, 13:58

hahaha..saracul sonic, pai n-au dat bah legea ca poti pleca oricine de la echipa daca esti nemultumit??!!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!