INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ASTON VILLA - TOTTENHAM

FOTO Festival de goluri după intrarea lui Radu Drăgușin » Cum s-a descurcat în Aston Villa - Tottenham

Radu Drăgușin (dreapta)/ foto: Imago Images +16   FOTO
Radu Drăgușin (dreapta)/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 10 martie 2024 16:58 / Actualizat duminica, 10 martie 2024 17:31

Radu Drăgușin (22 de ani) a jucat 52 de minute pentru Tottenham în meciul câștigat cu Aston Villa, scor 4-0. Toate golurile au venit după intrarea românului.

Fundașul central român a intrat în minutul 48, însă meciul a fost prelungit cu 10 minute, prilej pentru Radu să bifeze mult timp pe teren. El a avut un joc sigur, cu intervenții bune în propriul careu și cu pase simple pentru coechipieri. A luat însă un „galben” la 13 minute de la intrare.

Radu Drăgușin, în Aston Villa - Tottenham/ foto Imago Images
+12 FOTO

Radu Drăgușin, la cel mai lung meci pentru Tottenham

Jocul în prima repriză a fost anost, parcă afectat de miza meciului, cele două echipe fiind în luptă directă pentru un loc de Champions League. Repriza a doua a avut un ritm mult mai alert, încă din start. Iar Van de Ven a cedat la o intrare prin alunecare, a suferit o întindere la coapsă.

A fost schimbat cu Radu Drăgușin, în minutul 48, iar fundașul român a prins mai multe minute în acest meci decât în precedentele 3 în care a fost folosit, aproximativ 30.

A avut o evoluție sigură din prima, nu a fost pus în dificultate de elevii lui Unai Emery. La un minut după intrarea lui, Tottenham a deschis scorul prin Maddison, din fața porții. Apoi, Villa a plecat la atac pentru a căuta egalarea și l-a pus la încercare pe Drăgușin, în 4 rânduri:

• Minutul 51: Drăgușin a blocat un șut periculos de la distanță
  • Minutul 58: Drăgușin a respins excelent, din alunecare, o centrare venită din dreapta.
  • Minutul 61: Drăgușin a luat cartonaș galben după ce a încercat să întârzie executarea unei lovituri libere a celor de la Villa.
  • Minutul 76: Drăgușin are o intervenție bună la o nouă centrare, mingea l-a lovit în inghinali.

Tottenham, festival de goluri după intrarea lui Radu Drăgușin

Villa a mai luat un gol, de la Johnson, care a trimis în vinclu din apropiere, după o pasă ideală a lui Son. Iar misiunea gazdelor a devenit imposibilă când McGinn a fost eliminat pentru un fault brutal la Udogie. Drăgușin și colegii lui s-au retras în apărare pe final și au avut emoții.

Vicario a ieșit greșit la o minge „plouată”, și era să fie surprins de adversari, dar Maddison a respins disprat, în apropiere fiind și Drăgușin, pregătit să intervină.

Tot Spurs a marcat, în minutul 90, prin Son, care a tras imparabil din careu, de pe zonă centrală. Sud-coreeanul a pasat apoi decisiv pentru Werner, care a intrat pe final și a marcat în minutul 90+5.

FINAL. Aston Villa - Tottenham 0-4

• Click AICI pentru statistici
  • Drăgușin a intrat pe teren în minutul 48, în locul lui Van de Ven, care a ieșit accidentat. El joacă fundaș central stânga, în locul lăsat liber de olandez.
  • Minutul 61: Drăgușin a luat cartonaș galben după ce a încercat să întârzie o executarea unei lovituri libere a celor de la Villa.
  • Au marcat: Maddison 49, Johnson 53, Son 90, Werner 90+5
+12 FOTO

McGinn, eliminat în minutul 65

Aston Villa a rămas în 10 în minutul 65, după o intrare barbară a lui McGinn asupra lui Udogie.

Aston Villa - Tottenham, echipe de start:

Aston Villa: Martinez - Konsa, P. Torres, Lenglet - Cash, D. Luiz, McGinn, Digne - Bailey, Waltkins, Tielemans
Rezerve: Olsen, Diaby, D. Carlos, Duran, Iroegbunam, Hayden, A. Moreno, Rogers, Zaniolo
Antrenor: Unai Emery

Tottenham: Vicario - Porro, Romero, Van de Ven, Edogie - Bissouma, Sarr - Kulusevski, Maddison, Johnson - Son
Rezerve: Austin, Betancur, Drăgușin, Davies, Emerson Royal, Hojberg, Lo Celso, Scarlett, Werner
Antrenor: Ange Postecoglou

Stadion: Villa Park
Arbitru: Chris Kavanagh

Clasamentul din Premier League

Malu, fiica unei legende a lui Real Madrid, s-a săturat să fie criticată pentru că este fata unui fotbalist: „Eu știu cât valorez”
monden
Manchester United - Everton 2-0 » Două penalty-uri au rezolvat partida pentru „diavolii roșii”