INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ANGLIA

VIDEO Tudor Băluță, ce reușită! Românul a marcat de la jumătatea terenului într-un meci cu Chelsea

Tudor Băluță, în Brighton U23 - Chelsea U23 // foto: Twitter @ Brighton & Hove Albion

Articol de GSP - Publicat vineri, 25 septembrie 2020 22:26 / Actualizat vineri, 25 septembrie 2020 22:50

Tudor Băluță (21 de ani) a înscris în meciul dintre Brighton U23 și Chelsea U23, din Premier League 2, câștigat de echipa sa cu 2-0.

Revenit la Brighton la începutul acestui sezon, după ce în returul stagiunii precedente a fost împrumutat la Ado den Haag, mijlocașul defensiv nu și-a făcut loc în lotul primei echipe, astfel că evoluează, cel puțin momentan, pentru formația U23 a lui Brighton.

Românul a fost utilizat din primul minut, ca fundaș central, în meciul cu Chelsea U23 din etapa a 3-a a Premier League 2 și a înscris singurul gol al primei părți. În minutul 6, Băluță a interceptat mingea la mijlocul terenului, a înaintat câțiva metri în terenul advers și l-a lobat pe Karlo Ziger, portarul londonezilor, de la aproximativ 40 de metri! Croatul din poarta lui Chelsea era poziționat greșit.

Băluță a fost înlocuit la pauză, în locul său intrând Tsoungui. Acesta este abia al doilea meci al lui Tudor din acest sezon. Românul a mai prins 45 de minute în înfrângerea lui Brighton U23 din Cupa Ligii Angliei, 0-2 cu AFC Wimbledon. Și atunci a fost folosit tot ca fundaș central.

Alte știri despre stranieri:

Sergiu Hanca a semnat! Decizia luată de internaționalul român

Vasile Mogoș schimbă echipa! Fundașul se pregătește să atace promovarea în Serie A