INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  JUVENTUS - SASSUOLO

Juventus - Sassuolo 3-1. Vlad Chiricheș, criticat de antrenorul Roberto de Zerbi: „Ar trebui să știe astfel de momente ale jocului” » Ce notă a primit în Gazzetta Dello Sport

Vlad Chiricheș (31 de ani) FOTO IMAGO +11   FOTO
Vlad Chiricheș (31 de ani) FOTO IMAGO

Articol de - Publicat luni, 11 ianuarie 2021 10:38 / Actualizat luni, 11 ianuarie 2021 11:41

Juventus a învins echipa lui Vlad Chiricheș (31 de ani), Sassuolo, scor 3-1, în runda #17 din Serie A, iar internaționalul român a fost titular și a stat pe teren până în minutul 86. A avut o parte de vină la golul secund al torinezilor, marcat de Aaron Ramsey, iar acesta a fost taxat de antrenorul Roberto de Zerbi și de presa italiană.

Vlad Chiricheș nu poate fi constant în evoluții, nici măcar pe durata unui meci, alternând perioade bune, cu greșeli inexplicabile. Nu a făcut excepție apariția contra lui Juventus, în care a greșit la un gol. Decisiv, la 1-1 în minutul 81, cu Sassuolo în inferioritate numerică!

Roberto de Zerbi, despre Chiricheș: „Ar trebui să știe astfel de momente ale jocului”

Roberto de Zerbi, antrenorul lui Sassuolo, l-a schimbat pe internaționalul român la scurt timp după gafa făcută: „Cred că Vlad Chiricheș a fost obosit, abia se repliase de la poarta adversă. A fost școlit de Maurizio Sarri la Napoli, deci ar trebui să știe astfel de momente ale jocului” i-a reproșat antrenorul De Zerbi.

5a fost nota primită de Vlad Chiricheș în Gazetta Dello Sport

Gazzetta dello Sport l-a văzut al doilea cel mai slab de la oaspeți (la egalitate cu Kyriakopoulos) și i-a dat nota 5, doar Obiang, eliminat cu VAR după ce aproape i-a rupt glezna lui Chiesa, luând 4,5: „A început bine, sacrificându-se de două ori în fața lui Cristiano în prima repriză. S-a pierdut însă pe final, indecis la intervenția în acțiunea de 2-1”.

Fundașul român și-a ferit piciorul, în loc să respingă, simplu, mingea centrată din stânga de Frabotta înspre careul mic, și Ramsey a marcat. Apoi, a punctat pe contraatac și CR7, penalizând tupeul neroverde de a-i pune frână campioanei.

Vlad Chiricheș are două goluri și un assist în 12 partide la Sassuolo în actuala Serie A

O frumoasă alunecare i-a refuzat un gol lui Ronaldo. Are partea lui importantă de vină la golul al doilea al lui Juventus. Nota 5,5.
- Corriere dello Sport, cotidian italian

Vlad Chiricheș, prestație sigură, până la golul lui Ramsey

• În minutul 25, Cristiano Ronaldo a scăpat spre poarta lui Sassuolo, într-un duel direct cu fundașul român. Chiricheș a intervenit excelent prin alunecare și a respins mingea în corner
  • Înaintea golului egalizator, Vlad a avut o ieșire curajoasă din defensivă, cu mingea la picior. A pasat precis și a inițiat acțiunea care avea să ducă la reușita lui Defrel
  • În minutul 67, Chiricheș a oprit prin fault un contraatac promițător al lui Juventus. A fost iertat de arbitrul înfruntării
  • În minutul 81, românul a urcat în careul advers, unde a punctat și la impresia artistică. A pasat precis, cu câlcâiul
  • Chiricheș are o parte de vină la reușita de 2-1 a gazdelor, când a tras piciorul, nu a lovit mingea și l-a lăsat pe Ramsey în fața porții goale. Era minutul 82 De Zerbi l-a înlocuit cu câteva clipe înainte de expirarea timpului regulamentar

FOTO. Răsfoiește galeria foto a meciului Juventus - Sassuolo 3-1

+7 FOTO

Bașkanul lui Gaziantep a rupt tăcerea după despărțirea de Șumudică: „A depășit limita”

Ladislau Boloni, o nouă victorie pe banca lui Panathinaikos » Al treilea meci la rând fără gol primit