INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

Chiricheș, criticat și de presa din Italia după meciul cu Napoli: „A fost dezastruos”

Vlad Chiricheș // Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 01 mai 2022 18:19 / Actualizat duminica, 01 mai 2022 18:20

Continuă seria evoluțiilor slabe ale lui Vlad Chiricheș (32 de ani) la Sassuolo. Titular sâmbătă în meciul de la Napoli (1-6), fundașul român a făcut o primă repriză cu multe greșeli, el fiind vinovat la cel puțin la două din cele patru goluri primite până la pauză.

Antrenorul Alessio Dionisi nu l-a mai păstrat pe teren pentru partea secundă și l-a schimbat cu Ayhan. Presa peninsulară l-a criticat dur și i-a acordat nota 4, la fel ca lui Raspadori și lui Scamacca: „A început cu un assist pentru bara lui Osimhen, pe care l-a pierdut apoi ușor și la gol. A fost dezastruos”.

Chiricheș, criticat de suporteri pe Twitter

Pe Twitter, microbiștii l-au taxat pe Chiricheș, amintind de trecutul acestuia la Napoli (2015-2019). „Chiricheș azi”, au glumit mai mulți internauți, postând imagini cu fundașul român în tricoul lui Napoli.

Chiricheș, evoluție catastrofală în eșecul umilitor suferit azi de Sassuolo: „A jucat la adversari” » Schimbat la pauză!
SERIE A

„Apărarea lui Sassuolo (Chiriches, în special) este tragică de ceva vreme încoace, dar această apariție de azi... aproape că arată ca o echipă din Serie C”, a mai remarcat un fan pe Twitter.

Sassuolo este pe locul 10 în campionatul Italiei, cu 46 de puncte, în timp ce Napoli este a 3-a, cu 70 de puncte.

Răzvan Marin, înlocuit și el după 45 de minute

Tot după 45 de minute a fost scos Răzvan Marin la Cagliari (1-2 acasă cu Verona). Dar italienii îl acuză pe Mazzarri pentru mutare: „Mai puține curse și o lovitură liberă executată periculos. Nu merita schimbarea. Nota 5.5”.

Stranierul care NU vrea să audă de națională face spectacol în Franța » A reușit o nouă „dublă”

Prima declarație în Rusia a lui Eric Bicfalvi de la începutul războiului: „Voi rămâne la Ural”