INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  UNGARIA

Show făcut de fotbalistul român în Ungaria: și-a dus echipa pe primul loc!

Claudiu Bumba, Kisvarda

Articol de GSP - Publicat sambata, 07 august 2021 12:15 / Actualizat sambata, 07 august 2021 12:20

Claudiu Bumba (27 de ani) a contribuit decisiv la victoria echipei sale, Kisvarda, cu Gyirmot, scor 2-1.

Mijlocașul ofensiv român a fost sclipitor în meciul din etapa 2 a campionatului Ungariei, care a urcat-o pe Kisvarda provizoriu pe locul 1.

Claudiu Bumba, gol și pasă de gol în Kisvarda - Gyirmot 2-1

Mai întâi a pasat decisiv la golul lui Melnyk din minutul 32. Bumba a preluat o pasă în careu, și-a depășit un adversar cu o „bicicletă” amețitoare și a centrat în fața porții, de unde Melnyk a introdus balonul în plasă.

Apoi, în minutul 56, la 1-1, le-a adus victoria gazdelor, care se aflau în inferioritate numerică după eliminarea lui Otvos.

Bumba a preluat pe piept la aproximativ 18 metri de poartă și a șutat plasat, cu latul, pentru 2-1, scor care s-a înregistrat și la finalul partidei.

Kisvarda și Claudiu Bumba, lideri în Ungaria

Kisvarda ajunge astfel la două victorii în două etape, după ce în runda inaugurală a produs surpriza și a câștigat cu Ferencvaros, 2-1, în alt meci care l-a avut integralist pe jucătorul român.

Claudiu Bumba evoluează la Kisvarda din vara anului 2019, când a venit de la Adanaspor.

Mai multe știri despre stranieri:

Răzvan Lucescu a pierdut primul meci oficial de la revenirea la PAOK! 1-2 cu locul 4 din Irlanda: „Rezultatul e nedrept”

Steven Gerrard, anunț despre Ianis Hagi » Decizia luată în privința fotbalistului român