INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  BULGARIA

S-a reluat și campionatul Bulgariei! Keșeru a ieșit accidentat la pauză în derby-ul cu Levski

Articol de - Publicat sambata, 06 iunie 2020 09:56

Atacantul român Claudiu Keșeru (33 de ani) a jucat o repriză ieri pentru Ludogoreț și a ratat două ocazii în derbyul cu Levski (1-0).

Aseară s-a reluat și campionatul în Bulgaria, dar n-a fost o zi prea fericită pentru Claudiu Keșerü. Titular la Ludogoreț, atacantul român a rămas în teren numai primele 45 de minute. S-a plâns la pauză de probleme la genunchi și a fost schmbat de antrenorul Vrba, în meciul din deplasare cu Levski Sofia (1-0).

Nouă puncte avans și un meci mai puțin

„Tricolorul" ratase două ocazii mari de a deschide scorul, un voleu neutralizat de portar și un șut peste bara transversală. Victoria liderului, care, având și un meci în minus, s-a desprins la nouă puncte de Lokomotiv Plovdiv, a fost asigurată de Cauly (46).

12 goluriîn 17 meciuri are Keșerü în acest campionat pentru Ludogoreț. Este egalul lui Dimitar Iliev (Lokomotiv Plovdiv) în fruntea topului marcatorilor

Nu s-a respectat 100% distanțarea

La oaspeți a mai evoluat doar un alt român. Dragoș Grigore a bifat toate minutele, primind și un cartonaș galben (35), în timp ce Cosmin Moți a privit derbyul de pe banca de rezerve. Și la sud de Dunăre (la fel ca în Ungaria) a fost permis accesul spectatorilor la maximum 30 la sută din capacitatea stadionului. Însă nici la Levski - Ludogoreț 0-1, nici la Lokomotiv Plovdiv - Etar Veliko Tarnovo 2-0 fanii nu au respectat mereu distanțarea socială.

Fanii bulgari la Levksi - Ludogoreț // FOTO: Sportal.bg