INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ARABIA SAUDITĂ

VIDEO Constantin Budescu, dezlănțuit la Damac! A intrat la pauză și a rezolvat un meci crucial pentru salvare

Budescu (încercuit) a fost sufletul petrecerii din vestiar, după victorie // foto: Twitter @ DAMAC_CLUB

Articol de GSP - Publicat joi, 27 mai 2021 08:00 / Actualizat joi, 27 mai 2021 09:57

Constantin Budescu (32 de ani) a contribuit decisiv la victoria obținută de Damac, 2-0 cu Al Batin.

Mijlocașul român a început meciul din penultima etapă a campionatului saudit ca rezervă, dar a fost introdus pe teren la pauză, când scorul era 0-0. Mutarea antrenorului croat Kresimir Rezic a fost una inspirată, pentru că Budi a fost decisiv la ambele goluri ale meciului.

VIDEO. Budescu, magistral pentru Damac

În minutul 73, Budescu a executat un corner de pe partea dreaptă, iar Emilio Zelaya a reluat imparabil cu capul, de la 7 metri de poartă.

11 minute mai târziu, Budescu a creat golul 2. A primit o pasă în interiorul careului și a pasat în centru, de unde Abdullah Al Ammar a reluat fără speranțe pentru portarul gazdelor.

Se salvează Damac?

Victoria a fost una crucială pentru Damac, echipa lui Budescu evadând din zona roșie cu o etapă înainte de final. Damac se află la egalitate de puncte cu Al Batin, adversara din ultimul meci, ambele având 33 de puncte. Imediat sub ele, pe locul 15, apare Al Wehda, cu o lungime mai puțin.

Cu o victorie în ultima etapă, acasă cu Al-Taawon, Damac ar fi în mare măsură sigură de menținerea în prima ligă, întrucât are un golaveraj superior celor de la Al Batin (-7, față de -13).

4 pase de golare Budescu la Damac, în 11 meciuri. Nu a înscris încă pentru formația saudită