INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  AL ITTIHAD

Cosmin Contra nu știe să piardă! Românul e lider detașat în Arabia Saudită

Al Ittihad, echipa antrenată de Cosmin Contra (46 ani), a obținut o nouă victorie în campionatul Arabiei Saudite, scor 2-1 împotriva lui Damac, joi, pe teren propriu.

Articol de GSP - Publicat vineri, 04 martie 2022 08:03 / Actualizat vineri, 04 martie 2022 08:03

Meciul a fost controlat de la bun început de echipa lui Contra, însă Al Ittihad nu a izbutit să deschidă scorul în prima repriză, în ciuda posesiei net superioare.

În repriza secundă, formația lui Contra a crescut ritmul, iar golurile au venit într-un interval de 4 minute. Au marcat Al Muwallad în minutul 75, respectiv Al Obud în minutul 79, însă victoria nu a venit ușor. Oaspeții au redus din diferență în minutul 90+3, prin golul marcat din penalty de Zelaya.

Finalul a fost unul tensionat, iar în minutele 90+10 şi 90+11, au fost eliminaţi Shararah de la Damac şi Al Obud de la Al Ittihad, cel care a marcat golul secund pentru echipa lui Contra.

Cosmin Contra, lider detașat în Arabia Saudită

Cu această victorie, Al Ittihad își consolidează poziția de lider în clasament, cu 54 de puncte. Al Nasr Riyadh, echipa de pe locul secund, are doar 44 de puncte.

EXCLUSIV Valeriu Iftime, intervenție furibundă: „Ne-am bătut joc de noi, suntem o amintire! Facem experimente la meciuri cruciale?”

Super Liga Europei, relansată! Ripostă dură de la UEFA: „Juventus, Real și Barcelona mint mai rău ca Putin”