INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  EMIRATE

Omul-trofeu! Olăroiu scrie istorie în Golf » Încă un triumf cu Al Sharjah, după o revenire spectaculoasă

Articol de - Publicat sambata, 27 mai 2023 21:14 / Actualizat sambata, 30 decembrie 2023 10:09

Al Sharjah, echipa antrenată de Cosmin Olăroiu, a cucerit Cupa Ligii în Emiratele Arabe Unite, după 2-1 în finala cu Al Ain.

Este al 19-lea trofeu pentru Olăroiu în fotbalul din Asia și al treilea în acest an. În 2023, Al Sharjah a mai câștigat Supercupa și Cupa Președintelui, înainte de Cupa Ligii.

Știm finalele barajelor pentru promovare în Liga 2 » Nume importante aproape de revenire, înfrângere dramatică pentru o echipă de tradiție + „satelitul” lui Hagi a fost spulberat
BARAJ

Olăroiu, un nou trofeu cu Al Sharjah

Al Sharjah a câștigat Cupa Ligii după o revenire spectaculoasă, venită în prelungirile primei reprize. Al Ain a deschis scorul prin Kouadio, în minutul 30.

Echipa lui Olăroiu a egalat prin Luanzinho (45+3). Golul care avea să decidă finala a fost marcat de Caio, din penalty, în minutul 45+10. Al Sharjah a fost dominată în repriza a doua, adversarii având 69% posesie și 10 ocazii de gol, față de cele 5 ale echipei lui Oli.

Calificat în Liga Campionilor

Chiar dacă a terminat campionatul pe locul 7, Al Sharjah și-a asigurat prezența în preliminariile Ligii Campionilor Asiei, grație câștigării Cupei Președintelui.

Echipa lui Olăroiu va avea de trecut două tururi pentru a ajunge în grupe și își cunoaște deja adversarele. În primul tur o va înfrunta pe Al Wehdat, din Iordania, iar meciul decisiv va fi cu Al Feiha, din Arabia Saudită.

3 trofeea cucerit Olăroiu în România: Titlul (2006), Supercupa (2006), Cupa României (2011), toate cu FCSB

Cosmin Olăroiu scrie istorie în fotbalul din Golf

Cosmin Olăroiu a ajuns la 19 trofee câștigate de-a lungul carierei în Asia. Cupa Ligii din Emiratele Arabe Unite este al 18-lea din zona Golfului, unde a obținut cel puțin un trofeu cu toate cele 5 echipe pe care le-a antrenat.

• Al Hilal (Arabia Saudită): un titlu (2008) și două Cupe ale Prințului (2008, 2009);
  • Al Sadd (Qatar): o Cupă a Qatarului (2010);
  • Al Ain (Emirate): două titluri (2012, 2013) și o Supercupă (2012);
  • Al Ahli (Emirate): două titluri (2014, 2016), două Cupe ale Ligii (2014, 2017), trei Supercupe (2013, 2014, 2016) și o finală în Liga Campionilor Asiei (2015);
  • Jiangsu Suning (China): titlul (2020);
  • Al Sharjah (Emirate): Cupa Președintelui (2022), Supercupa (2023), Cupa Președintelui (2023), Cupa Ligii (2023).

VIDEO. Cosmin Olăroiu: „Gigi Becali nu-ți impune să faci, doar ți-o spune în așa fel încât tu să înțelegi că trebuie să faci lucrul ăla"