INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LIGA CAMPIONILOR ASIEI

VIDEO Dan Petrescu, cea mai clară victorie pe banca lui Jeonbuk » Ce a remarcat după rezultatul din Liga Campionilor Asiei: „Asta mi-a plăcut!”

Jeonbuk, formația antrenată de Dan Petrescu, a învins-o cu 3-0 pe Lion City (Singapore), în runda cu numărul 3 a grupei F din Liga Campionilor Asiei.

Articol de - Publicat miercuri, 25 octombrie 2023 19:40 / Actualizat miercuri, 25 octombrie 2023 19:42

Jeonbuk a obținut cea mai clară victorie din mandatul lui Dan Petrescu și rămâne în cărți pentru calificarea în faza următoare a Ligii Campionilor Asiei.

Scene senzaționale în minutul 90+14 al meciului lui Cosmin Olăroiu din Liga Campionilor Asiei » Ce făcea Eugen Nae în spatele porții
Liga Campionilor Asiei

Dan Petrescu, victorie în Liga Campionilor Asiei

Reprezentanta Coreei de Sud a deschis rapid scorul, în minutul 5, când Jun Amano a șutat la colțul lung și a profitat de plonjonul întârziat al portarului advers. S-a făcut 2-0 după 33 de minute. Lionel Tan Han Wei a deviat în propria poartă o centrare.

Portarul formației din Singapore a mai gafat o dată. A respins în față o minge și l-a lăsat pe Seon-Min Moon în fața porții goale.

VIDEO. Rezumatul meciului Jeonbuk - Lion City, scor 3-0

Prestația lui Jeonbuk l-a încântat pe Dan Petrescu.

Jocul de astăzi era foarte important pentru că veneam după un eșec. Sunt mulțumit de evoluția jucătorilor. Mi-a plăcut atitudinea lor și faptul că ne-am creat multe ocazii de gol. Cred că e cea mai bună prestație din momentul instalării mele
- Dan Petrescu, potrivit Chosun.com

Dan Petrescu, în obiectiv

La jumătatea grupei F, Jeonbuk ocupă poziția secundă, cu 6 puncte obținute în 3 partide. Lider este Bangkok United (Thailanda), cu 9 puncte. Lion City (Singapore) are 3, iar Kitchee (Kong Kong) nu a strâns nimic.

Liga Campionilor Asiei este formată din două regiuni, Est și Vest. Fiecare jumătate de tablou are câte 5 grupe. Cea mai bună formație din fiecare grupă avansează în faza următoare.

Și cele mai bune 3 formații clasate pe pozițiile secunde, în fiecare regiune, merge mai departe. Jeonbuk ocupă un loc eligibil în ierarhia live.

Jucătorul cu sute de meciuri la PSG și Liverpool, dat afară după ce și-a AGRESAT antrenorul chiar în vestiar!

Fabrizio Romano anunță: „Istorie! Luni va primi Balonul de Aur”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”