INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CUPA ASIEI

Debut nefericit la Cupa Asiei pentru Cosmin Olăroiu! Românul este la a treia înfrîngere consecutivă pe banca Arabiei Saudite

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 ianuarie 2015 00:00 / Actualizat sambata, 10 ianuarie 2015 12:53

Cosmin Olăroiu a jucat primul meci oficial ca selecţioner al Arabiei Saudite şi a pierdut meciul de debut de la Cupa Asiei, 0-1 în faţa Chinei.

Arabia Saudită - China 0-1 (Yu Hai 81')

Partida a fost una echilibrată în prima repriză, cu ocazii la ambele porţi, dar la pauză scorul a fost egal, 0-0. În minutul 61, jucătorii lui Olăroiu puteau trece în avantaj, dar atacantul Hazazi a ratat un penalty.

Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 81, de către atacantul Yu Hai. În celălalt meci al grupei, Uzbekistan a învins Coreea de Nord, scor 1-0.

Aceasta a fost a treia înfrîngere pentru Olăroiu, după ce a pierdut cele două amicale disputate, 1-4 cu Bahrain şi 0-2 cu Coreea de Sud.

În cazul în care Arabia Saudită va cîştiga pentru a patra oară Cupa Asiei, antrenroul român va primi un bonus de 800.000 de euro, iar pentru a reuşi această performanţă se bazează, printre alţii, pe opt jucători de la Al Hilal, echipa lui Laurenţiu Reghecampf, şi unul de la Al Ittihad, formaţie antrenată de Victor Piţurcă.