INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Denis Alibec a ratat un penalty pentru Kayserispor în campionatul Turciei

Denis Alibec (30 de ani) FOTO Kayserispor

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 ianuarie 2021 15:29 / Actualizat sambata, 09 ianuarie 2021 17:03

Kayserispor, echipa românilor Alibec, Lung Jr. și Săpunaru, a învins-o pe Yeni Malatyaspor , scor 1-0, în runda #18 din campionatul Turciei. Denis Alibec (30 de ani) a avut ocazia de a deschide scorul pentru echipa sa, dar a ratat o lovitură de la 11 metri în primele minute ale meciului.

Kayserispor a primit un penalty în primele minute ale meciului, iar Denis Alibec și-a asumat responsabilitatea de a executa lovitura de la 11 metri. Din păcate pentru internaționalul român, portarul oaspeților, Ertac Ozbir, a respins mingea în corner.

Până la urmă, Kayserispor a deschis scorul la faza imediat următoare, după ce fundașul Semih Kaya și-a introdus mingea în propria poartă în urma unei lovituri de colț. Echipa care ar putea fi preluată de Dan Petrescu și-a menținut avantajul până la final și a obținut astfel cea de-a doua victorie consecutivă în campionat.

În continuare accidentat, Silviu Lung jr. n-a fost în lotul lui Kayseri, în timp ce Alibec și Săpunaru au fost integraliști. Atacantul a văzut cartonașul galben în al șaselea minut al prelungirilor.

Dan Petrescu, negocieri finale cu Kayserispor

Dan Petrescu (53 de ani) a negociat intens cu Kayserispor în ultimele zile. Antrenorul român se pregătește pentru prima sa experiență turcească. De-a lungul carierei, Petrescu le-a antrenat din postură de „principal” pe Sportul, Rapid, Wisla Cracovia, Unirea Urziceni, Kuban Krasnodar, Dinamo Moscova, Al Arabi, ASA Tg. Mureș, Jiangsu Suning, Al Nasr Dubai, Guangzhou Hengfeng și CFR Cluj.

GSP.ro a obținut toate detaliile contractului dintre „Bursuc” și echipa la care activează românii Silviu Lung Jr., Cristi Săpunaru și Denis AlibecÎnțelegerea se întinde pe un an și jumătate, cu opțiune de prelungire pentru încă un sezon. Până la finalul actualului an competițional, Petrescu va încasa 400.000 de euro din salarii (50.000/lună), plus 100.000 la semnătură.

VIDEO. Denis Alibec, despre începutul său în fotbal

Ianis Hagi, dorit în Bundesliga de o echipă calificată în optimile Ligii Campionilor

Dennis Man în Serie A? Un club care mai are un jucător român e cu ochii pe fotbalistul de la FCSB

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”