INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Denis Drăguș, „dublă” pentru Gaziantep, care a ieșit din zona retrogradării + Alexandru Maxim, „hattrick” de pase decisive

Articol de - Publicat duminica, 12 mai 2024 21:25 / Actualizat duminica, 12 mai 2024 22:44

Denis Drăguș (24 de ani) a marcat două goluri în victoria lui Gaziantep din deplasare cu Adana Demirspor, scor 1-6. Datorită acestei victorii, Gaziantep a urcat trei locuri, până pe 16, părăsind zona locurilor retrogradabile.

Alexandru Maxim (33 de ani) și-a adus și el aportul la victoria echipei sale, oferind trei pase decisive.

Andrei Nicolescu, atacat verbal la sosirea la stadion, înainte de Dinamo - UTA
DINAMO - UTA

Denis Drăguș, „dublă” pentru Gaziantep contra Adanei Demirspor

Denis Drăguș a deschis scorul în minutul 11 după ce a primit o pasă decisivă de la fostul jucător al lui Liverpool și Benfica, Lazar Markovic.

Stiven Mendoza a restabilit egalitatea în minutul 31, marcând după pasa decisivă a lui Mario Balotelli, dar Gaziantep a revenit în avantaj doar un minut mai târziu prin Lazar Markovic, după pasa decisivă a lui Alexandru Maxim.

Maxim a mai oferit un „assist” în minutul 45+7, când Djilobodji a reușit să marcheze, profitând de avantajul omului în plus. Mario Balotelli a fost eliminat în minutul 39 pentru comportament nesportiv, după ce a intrat în conflict cu mai mulți jucători ai echipei oaspete.

Eskihellac a dus scorul la 4-1 în minutul 67, iar Denis Drăguș a marcat 10 minute mai târziu golul de 5-1. Alex Maxim a mai oferit o pasă decisivă în minutul 90, când Badji a stabilit scorul final, 6-1.

Denis Drăguș va rata meciul următor

Denis Drăguș va rata meciul următor după ce a văzut cartonașul galben în minutul 77. Gaziantep nu va putea conta pe atacantul român în meciul de acasă cu Karamguruk, formația care ocupă locul 17, la doar un punct în spatele echipei reprezentată de cei patru români, Florin Niță, Deian Sorescu, Alexandru Maxim și Denis Drăguș.

Drăguș este pe locul 7 în topul marcatorilor din Superliga Turciei, cu 14 goluri reușite și o pasă decisivă. Maxim a ajuns la 8 pase decisive în acest sezon, în care a marcat și 3 goluri.

Mititelu a venit cu bolidul de peste 200.000 de euro la FCU Craiova - Hermannstadt » Ce a făcut înainte de meci
FCU Craiova - Hermannstadt
Final în play-out » Poli Iași s-a salvat, Dinamo și Botoșani merg la baraj, Voluntari și FCU Craiova au picat în Liga 2!