INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

Dennis Man, văzut de italieni drept „emblema Parmei”: „Prestații și goluri formidabile, dar nu are continuitate”

Dennis Man, văzut de italieni drept „emblema Parmei”. Foto: Instagram @dennismanofficial

Articol de - Publicat joi, 04 mai 2023 14:46 / Actualizat joi, 04 mai 2023 16:27

Un fost jucător italian îl laudă, însă îl și înțeapă pe Dennis Man (24 de ani), fotbalistul de la Parma. „Românul e un fotbalist uriaș. Totuși, nu are continuitate”, l-a descris Mauro Meluso.

Dennis Man a fost ca un „montagne russe” în acest sezon. Mereu la extreme. Când foarte sus, când foarte jos, dacă nu e accidentat, pentru că a pierdut opt meciuri în actuala stagiune de Serie B din cauza leziunilor musculare.

Farul, prim transfer de nicăieri! » Mutu și Dan Petrescu i-au făcut vânt, Hagi îl ia pentru Liga Campionilor
FARUL

Dennis Man, omul meciului, golul etapei în Serie B

Extrema, 27 de ani, a marcat în sfârșit în 2023, pe 22 aprilie, la 2-1 cu Cagliari, după patru luni de pauză. A intrat în minutul 72 și a înscris golul victoriei, la capătul unei curse fantastice de 50 de metri, în care a depășit în viteză și în dribling patru adversari, finalizând cu un șut în diagonală, la vinclu.

În doar 20 de minute, a fost omul meciului, a intrat în echipa etapei și a marcat golul rundei. Maximum!

Pe 1 mai, numele său a apărut din nou pe tabelă, la 2-2 cu Benevento. Atunci, doar a împins mingea în plasă. Erau însă două goluri în două partide consecutive de Serie B, ceea ce a mai reușit numai o dată în acest sezon, în toamnă, la 3-1 cu Ascoli (17 septembrie) și la 2-1 cu Frosinone (1 octombrie).

6 goluriși două assisturi are Dennis Man la Parma în acest sezon de Serie B (25 de meciuri)

Mauro Meluso: „Poate că Man are nevoie de cineva care să-l stimuleze mai mult"

Mauro Meluso, fost jucător italian, actual director sportiv (ultimele două contracte, la Lecce și Spezia), a vorbit despre Man într-un interviu pentru Parma Live.

„Contra lui Cagliari, Man a dat un gol extraordinar. Al doilea, cu Benevento, a fost mai puțin dificil. Cred că Man reprezintă perfect Parma de astăzi. Capabil de prestații formidabile, de goluri frumoase, dar și de pauze mari”, a declarat peninsularul.

Mauro Meluso, fost jucător italian, actual director sportiv (ultimele două contracte, la Lecce și Spezia). Foto: Imago Images

„Pentru mine, Man e emblema Parmei. Românul e un fotbalist uriaș, totuși, nu are continuitate. Poate că are nevoie de cineva care să-l stimuleze mai mult”.

Parma este acum pe locul 5, în zona de baraj pentru promovarea în Serie A.

4 milioane de euroeste cota actuală a lui Man, potrivit transfermarkt.de. În 2021, valora 11 milioane

Mourinho a atacat cu violență arbitrul, apoi a șocat asistența: „Am purtat microfon pe teren”

Scandal în toi la PSG » Ultrașii s-au strâns în fața casei lui Neymar: „Pleacă!”

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”