INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SPANIA

Florin Andone a înscris primul gol pentru noua sa echipă și a dus-o pe primul loc în Spania!

Florin Andone, primul din stânga, a înscris pentru Las Palmas // foto: Twitter @ UDLP_Oficial

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 octombrie 2022 07:56 / Actualizat duminica, 16 octombrie 2022 10:35

Florin Andone (29 de ani) a înscris primul gol pentru Las Palmas, echipa din liga secundă spaniolă care l-a transferat în această vară. Atacantul român a punctat decisiv în duelul din deplasare cu Ponferradina, scor final 0-1.

La a treia apariție pentru Las Palmas, în tricoul căreia mai jucase 8 minute cu Leganes și o repriză cu Lugo, Andone a punctat în minutul 23. (VIDEO cu golul)

Ion Crăciunescu, nedumerit de ce s-a întâmplat azi în Liga 1: „Mă depășește, ce vrea să ne spună?!”
REACȚIE

Florin Andone a înscris primul gol pentru Las Palmas, pe care a dus-o pe primul loc în La Liga 2

Golul a fost haotic. Jimenez a centrat din banda dreaptă, Andone a plonjat, însă a ratat întâlnirea cu balonul, dar a avut noroc, pentru că portarul gazdelor, Abedzadeh, a respins mingea în spatele său, din care a ricoșat în poartă.

Arbitrul asistent era cu steagul sus, dar în camera VAR s-a văzut că golul a fost regulamentar: românul era în spatele balonului în momentul centrării.

Andone a fost înlocuit la pauză, după ce încasase un „galben” în minutul 39.

Las Palmas, prima în La Liga 2

Grație celor 3 puncte obținute împotriva lui Ponferradina, la care stoperul Alexandru Pașcanu a fost integralist, Las Palmas a trecut pe primul loc în La Liga 2, cu 23 de puncte, unul peste Alaves și 4 peste Albacete.

Primele două echipe la final de campionat promovează direct în prima ligă din Spania, iar următoarele 4 intră la baraj pentru ultima poziție promovabilă.

Momentan, Ponferradina ocupă locul 15, cu 12 puncte, dar echipa de pe locul 6, primul de play-off, are doar 5 puncte în plus.