INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  PREMIER LEAGUE

Florin Andone, primul gol în Premier League » Brighton, victorie vitală! Reacție atacantului naționalei

Articol de - Publicat sambata, 01 decembrie 2018 16:42

Florin Andone (25 de ani) a marcat golul de 2-1 în victoria obținută de Brighton, scor 2-1, în deplasarea de la Huddersfield.

Chiar în ziua centenarul României, Florin Andone a reușit premiera la Brighton. Întâiul meci ieri în postura de titular și primul gol în Premier. Chiar golul decisiv al triumfului de la Huddersfield (2-1).

I-au trebuit trei partide de încălzire, cu 47 de minute adunate. Două ocazii a avut atacantul român și încă 69 de minute pentru reușita mult așteptată. Cap la "scurt" din marginea careului mic, după centrarea din dreapta de la March. Gol de vârf autentic, într-o repriză în care Brighton avea om în plus (eliminat Mounié 32).

"Sunt foarte fericit și recunoscător managerului pentru această șansă. Am așteptat-o mult timp și am profitat, obținând o victorie importantă. Pe viitor aș vrea să-mi îmbunătățesc jocul"Florin Andone, atacant Brighton

Revenire în premieră

De 9 luni nu mai punctase Andone, de la Depor - Eibar 1-1. A fost abia a doua minge atinsă după pauză! Florin ratase deja (16) marea ocazie a egalării (Jørgensen a marcat în minutul 1): un șut respins de portarul Lossl la "capul" lui Duffy, însă Hogg a salvat de pe linie. Tot Duffy restabilise echilibrul pe tabelă, apoi Brighton a întors în premieră în Premier un joc în care a fost condusă!

20de mingi a atins Andone, reușind 75% din pase și marcând un gol din două șuturi. A suferit un fault și a comis tot unu

Huddersfield - Brighton 1-2
Au marcat: Jorgensen '1 / Duffy '45+4, Fl. Andone '69

Transferat la Brighton de la Deportivo la Coruna în vară, contra sumei de 6 milioane de euro, Florin Andone s-a aflat la primul meci ca titular. Vârful naționalei României s-a refăcut complet după accidentarea suferită la mușchii inghinali.

echipele de start

Huddersfield: Lossl - Jorgensen, Schindler, Kongolo - Hadergjonaj, Mooy, Hogg, Billing, Durm - Pritchard - Mounie
Antrenor: David Wagner

Brighton: Ryan - Saltor, Duffy, Dunk, Bernardo - Propper, Bissouma - March, Gross, Izquierdo - Andone
Antrenor: Chris Hughton