INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ANGLIA

George Pușcaș e la cel mai bun sezon al carierei!

Puşcaş, 24 de ani, a jucat titular în 30 de meciuri din 38 în Championship, dar doar în zece integralist

Articol de - Publicat joi, 23 iulie 2020 13:23 / Actualizat joi, 23 iulie 2020 13:27

George Puşcaş a influenţat un sfert din golurile lui Reading. Atacantul român a înscris şi în ultima etapă miercuri, din penalty, având o medie de o reuşită la 212 minute în Championship.

George Puşcaş a terminat miercuri sezonul în Championship pe locul 14, după eşecul categoric (1-4) acasă cu Swansea, care a prins loc în play-off. Şi a marcat din nou, dintr-o lovitură de la 11 metri, singurul gol al lui Reading. Al 12-lea în acest campionat în 38 de meciuri, un record al carierei pentru atacantul român, cu trei peste performanţa de la Palermo, din precedentul sezon în Serie B. A înscris, în medie, o dată la 212 minute jucate şi a mai oferit trei pase decisive, influențând astfel în total un sfert din golurile echipei lui Marc Bowen.

Nota 6, cel mai bun

Puşcaş a încercat, alături de Rinomhota, să salveze imaginea şifonată a lui Reading, primind cea mai bună notă (6) în cotidianul BerkshireLive: "Şi-a păstrat sângele rece pentru a egala de la punctul cu var la sfârşitul primei reprize. Portarul i-a ghicit colţul şi a întins o mână spre minge, dar şutul a avut prea multă forţă. A mai avut câteva şanse decente, mai ales după pauză, când a fost servit de Rinomhota, însă balonul trimis către gol s-a lovit de picioarele portarului". Managerul galez l-a mai schimbat târziu (85), şi pentru că Meïté, care a înscris cu un gol mai mult în campionat decât George (însă în 40 de jocuri), luase "roşu" direct în minutul 40.

CIFRELE SEZONULUI PENTRU GEORGE PUȘCAȘ:

Competiţie Meciuri Minute Goluri
Championship 38 2.544 12
Cupa Angliei1651
Cupa Ligii21141
Total 422.823 14

72de goluri a marcat Puşcaş în 191 de meciuri disputate la echipele din străinătate, Bari, Novara, Palermo, Benevento, Inter Primavera şi Reading. Doar la Inter n-a înscris

4,8milioane de euro este cota de piaţă a atacantului român, conform transfermakt.de, sub suma de transfer plătită de Reading lui Inter în vara trecută, 8 milioane

Ultimă etapă absolut IREALĂ în Championship! Promovarea, locurile de baraj și echipele retrogradate, decise cu goluri în prelungiri