INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GENOA

„Gol de atacant veritabil” » Pușcaș, lăudat de Gazzetta dello Sport pentru reușita de la ultima fază

George Pușcaș (26 de ani) a marcat la ultima fază pentru Genoa în meciul cu Benevento, scor 2-1, în Serie B/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 21 ianuarie 2023 19:18 / Actualizat sambata, 21 ianuarie 2023 19:40

George Pușcaș (26 de ani) a marcat la ultima fază pentru Genoa în meciul cu Benevento, scor 2-1, în Serie B.

Atacantul român a intrat în minutul 70, în locul lui Coda, și a adus victoria echipei sale cu un gol marcat cu capul, chiar la ultima fază.

Imagini SF în Anglia » Meci de Premier League, întrerupt timp de 10 minute: „Din motive de siguranță”
PREMIER LEAGUE

George Pușcaș, lăudat de italieni după ce a salvat Genoa

Reușita i-a adus lui George laude din partea italienilor de la Gazzetta dello Sport, care au notat: „Pușcaș a adus victoria cu un gol la ultima fază, marcat cu o lovitură de cap de atacant veritabil”.

Și Tuttomercato a apreciat evoluția lui Pușcaș și i-au acordat românului nota 7, la fel ca lui Coda, marcatorul primului gol, și antrenorului Alberto Gilardino.

„Când meciul părea să se îndrepte spre o remiză, Pușcaș a transformat o centrare de la Sabelli în golul care le-a adus celor de la Genoa trei puncte prețioase”, au scris cei de la Tuttomercato.

Radu Drăgușin, evoluție solidă la Genoa

Aceeași publicație i-a acordat nota 6,5 lui Radu Drăgușin, integralist la Genoa: „Foarte atent în centrul apărării la pasele verticale ale jucătorilor de la Benevento. Providențial în prima repriză, când a respins o centrare veninoasă a lui Improta”.

Genoa a urcat pe locul 3 în Serie B (39 de puncte), de baraj de promovare. „Grifonul” e la egalitate cu Reggina, echipa de pe locul secund, care duce direct în Serie A. Liderul este Frosinone, cu 42 de puncte și un meci în minus.

În prima repriză ne-am creat situații importante pentru a marca goluri, dar trebuia să fim și mai concreți. La pauză le-am spus băieților mei că trebuie să marcăm, altfel meciul ar fi putut deveni complicat. Ne-am chinuit puțin, dar ne-am apărat bine și am crezut în victorie până la final, marcând un gol foarte important. Pușcaș a intrat cu spiritul potrivit, mă bucur atât pentru el, cât și pentru Coda.