INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ANGLIA

George Pușcaș, titular la Reading într-un meci crucial din Championship. Cum a jucat românul

George Pușcaș în Reading - Middlesbrough 1-2 // foto: readingfc.co.uk

Articol de - Publicat marti, 14 iulie 2020 22:38 / Actualizat marti, 14 iulie 2020 22:42

George Pușcaș (24 de ani) a fost din nou titular la Reading, în înfrângerea cu Middlesbrough, scor 1-2.

Atacantul român s-a aflat în echipa de start a lui Reading pentru a patra etapă consecutivă, însă nu a avut nicio realizare notabilă. Spre deosebire de etapa trecută, când Pușcaș a adus victoria echipei sale în deplasarea de la Charlton, de această dată românul s-a aflat în prim-plan doar atunci când a primit un cartonaș galben, în minutul 19 al partidei.

Reading a deschis scorul în minutul 33, prin Moore, însă echipa lui Pușcaș a fost egalată chiar înainte de pauză, după golul marcat de Fletcher. Reușita care a închis tabela a venit în minutul 82, Patrick Roberts, care oferise assistul la golul egalizator, punctând decisiv.

George Pușcaș a fost înlocuit de antrenorul Mark Bowen spre final, Baldock luându-i locul în minutul 77.

Reading a pierdut șansele de promovare în Premier League

Înainte de această etapă, Reading păstra șanse matematice pentru locul 6, ultima poziție care asigură accederea în play-off-ul de promovare în Premier League. Pentru acest lucru, „The Royals” aveau nevoie de un parcurs impecabil în ultimele 3 etape, însă nu a fost să fie.

Înfrângerea din meciul de astăzi i-a scos definitiv din cărțile pentru promovare, cu două etape înainte de finalul campionatului. Reading ocupă a 14-a poziție, cu 56 de puncte. Echipa de pe locul 6, Cardiff, are 64, însă un meci mai puțin disputat.

13 goluri și 3 pase decisivea reușit atacantul român în acest sezon, în toate competițiile, în 40 de apariții