INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GOLURI MARCATE DE STRANIERI

Goluri marcate de români în Europa » Vezi despre cine e vorba!

Articol de GSP - Publicat vineri, 25 septembrie 2009 00:00

UCRAINA
Mijlocaşul Tiberiu Ghioane a marcat un gol vineri, în meciul câştigat de Dinamo Kiev cu 2-0 în faţa formaţiei Lugansk, din etapa a 8-a a campionatului Ucrainei, informează site-ul oficial al grupării din Kiev.

Ghioane a marcat în minutul 71, după ce intrase pe teren în minutul 58. Primul gol al formaţiei ucrainene a fost înscris de Milevski, în minutul 22, din penalty.

Mijlocaşul român se află la a doua reuşită consecutivă în ultimele două etape, după ce a înscris pentru Dinamo Kiev şi în partida cu Metalist Harkov (scor 2-1), din runda a 7-a a campionatului. În acel meci, Ghioane, care a fost integralist, a deschis scorul în minutul 15.

GERMANIA

Atacanţii români Emil Jula şi Sergiu Radu au înscris câte un gol în victoria lui Energie Cottbus, scor 3-0 pe teren propriu, cu FSV Frankfurt, din etapa a 7-a din 2.Bundesliga, informează site-ul oficial al clubului.

Emil Jula a înscris în minutul 45 pentru 2-0, după ce Sokolenko a deschis scorul în minutul 21, în timp ce Sergiu Radu a închis tabela în minutul 65.

Cei doi au fost titulari la Cottbus, alături de un alt român, Ovidiu Burcă, însă Radu a fost înlocuit în minutul 90 cu Fandrich.

În urma acestui rezultat, formaţia celor trei români a urcat pe locul 8 în clasament, cu 10 puncte, la şapte distanţă de liderul Union Berlin.

Sursa: NewsIn