INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SCOȚIA

Ianis Hagi, cel mai incisiv pasator din Scoția! Ce mesaj a primit de la fosta echipă

Ianis Hagi, Rangers (alb) // foto: Imago +7   FOTO
Ianis Hagi, Rangers (alb) // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat joi, 14 ianuarie 2021 08:05 / Actualizat joi, 14 ianuarie 2021 14:57

Ianis Hagi (22 de ani), jucătorul lui Rangers, este cel mai periculos pasator din campionatul Scoției.

Potrivit Modern Fitba, un site specializat pe statistica și analiza fotbalului scoțian, Ianis Hagi are cel mai mare coeficient al assisturilor (pase de gol) din acțiune raportate la 90 de minute: 0,46. Pe deasupra, e primul și în topul pentru „expected assists” din acțiune, cu un coeficient de 0,27. Din nou, raportat la 90 de minute jucate.

• Potrivit Opta, „expected assists” reprezintă „probabilitatea ca o pasă să devină assist”, parametrul fiind calculat în funcție de locul de unde pasa este finalizată, tipul pasei, precum și alți factori.

Ianis și-a depășit colegul Ryan Kent în ambele topuri (0,46 față de 0,29 și 0,27 față de 0,25). Pe 3 apare Greg Taylor, de la Celtic, cu 0,23 „expected assists” din acțiune / 90 de minute și 0,39 pase de gol din acțiune / 90 de minute.

Ianis Hagi, lăudat de Viitorul!

Ianis este primul și într-un grafic al situațiilor periculoase create din acțiune, cu 0,3 la fiecare 90 de minute jucate. Următorii sunt Ryan Kent și Joe Aribo, colegii săi de la Rangers, ambii cu un coeficient cuprins între 0,2 și 0,25.

Din acest motiv, Ianis a fost lăudat de fostul său club, Viitorul. Echipa patronată de tatăl lui Ianis, Gică Hagi, i-a dedicat jucătorului de la Rangers un material pe site-ul oficial. „Felicitări, Ianis, și cât mai multe realizări în continuare”, este urarea constănțenilor.

Trebuie menționat că în primele două topuri au fost considerați doar jucătorii cu minimum 900 de minute jucate, iar în al treilea, cei cu minimum 1.000 de minute.

3 goluri și 8 pase decisivea reușit Ianis Hagi pentru Rangers în acest sezon de campionat, în 1.120 de minute jucate

VIDEO. Relația dintre antrenorul Gică Hagi și jucătorul Ianis Hagi: „Când pierdeam era mereu vina lui Ianis”

Citește mai multe știri despre stranieri:

Radu Drăgușin, integralist în meciul care a dus-o pe Juventus în „sferturile” Cupei Italiei: „S-a descurcat fantastic pentru un puști de 18 ani!”

Șansă pentru Tătărușanu la AC Milan! Va fi titular după gafa făcută de Donnarumma