INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SCOȚIA

FOTO. Ianis Hagi, pasă de gol în ultimul meci al anului pentru Rangers! Trupa lui Gerrard, de neoprit în campionat

Rangers a învins-o pe St. Mirren, scor 2-0, în runda cu numărul #21 din campionatul Scoției @Getty +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 30 decembrie 2020 16:11 / Actualizat miercuri, 30 decembrie 2020 18:49

Rangers a învins-o pe St. Mirren, scor 2-0, în runda cu numărul #21 din campionatul Scoției, ultima din 2020 pentru ambele formații. Ianis Hagi (22 de ani, mijlocaș ofensiv) a jucat 80 de minute și a pasat decisiv la primul gol al echipei lui Gerrard.

Rangers a deschis scorul în minutul 27, prin Roofe. Ianis Hagi a recuperat un balon la 25 de metri, i-a pasat în profunzime lui Kemar, care l-a învins din unghi pe Alnwick și cu ajutorul unei devieri.

6 minute mai târziu, liderul din Scoția și-a mărit avantajul. Morelos a profitat de o gafă imensă a lui Shaughnessy și l-a executat din situație de unu contra unu pe goalkeeper-ul celor de la Mirren.

Rangers termină anul pe primul loc în Scoția

+4 FOTO

Rangers este în continuare lider detașat în campionat, la 16 puncte distanță de rivala Celtic, ocupanta locului secund, care are însă și 3 meciuri mai puțin disputate. St. Mirren rămâne pe poziția a 7-a în clasament (21 de puncte).

Ianis Hagi a reușit 4 goluri în acest sezon pentru Rangers. Are și 9 pase decisive, cu cea izbutită astăzi.

FINAL » St. Mirren - Rangers 0-2

• Au marcat: Roofe '27 (Ianis a oferit pasa decisivă), Morelos '33

St. Mirren: Alnwick - Fraser, McCarthy, Shaughnessy, Tait - Connolly, Jake Doyle-Hayes, McGrath Ethan Erhahon, Mason - Obika
Rezerve: Dennis, Durmus, Erwin, Flynn, Foley, Lyness, MacPherson, McAllister, Morias
Antrenor: Jim Goodwin

Rangers: McGregor - Tavernier, Goldson, Helander, Barisic - Aribo, Davis, Kamara - Hagi, Morelos, Roofe
Rezerve: Balogun, Barker, Bassey C., Defoe, Itten, Kent, McLaughlin, Patterson, Zungu
Antrenor: Steven Gerrard

Arbitru: Alan Muir
Stadion: The Simple Digital Arena (Paisley)

VIDEO. Ianis Hagi, momente de colecție în tricoul lui Rangers

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Ianis Hagi, lăudat de antrenorul său de la Rangers: „Excelent! A adus aici pase decisive și goluri”