INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CHINA

Încă o înfrângere pentru Dan Petrescu! A pierdut categoric în Cupa Chinei

Articol de GSP - Publicat miercuri, 25 iulie 2018 16:20

După 0-0 în tur, Guizhou Zhicheng, echipa lui Dan Petrescu a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei Chinei. Guizhou Zhicheng a pierdut în deplasare, 0-3 cu Shandong Luneng.

Golurile victoriei au fost marcate de Liu Junshuai, în minutul 20, Gil, în minutul 60, și Zhang Chi, în minutul 90+2.

Guizhou Zhicheng se află într-o situație proastă. Echipa lui Petrescu are 7 meciuri la rând fără victorie, în toate competițiile.

Deocamdată, după 13 etape, echipa lui Dan Petrescu rămâne pe ultimul loc (16), cu 5 puncte, la 5 de Dalian Yifang FC și la 7 de Henan Jianye, prima echipă aflată deasupra liniei retrogradării. Însă conducerea clubului Guizhou Zhicheng nu dezarmează. Şefa lui Dan Petrescu, managerul Xiaoting Wen, a ieşit în public, imediat după acea primă înfrângere, dând asigurări că va face tot ce este posibil pentru ca antrenorul român să nu retrogradeze. Dan Petrescu mai are 17 etape la dispoziție să evite acest lucru.