INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  FRANȚA

E pe val! Ionuț Radu a apărat un penalty în Nice - Auxerre, iar L'Equipe i-a dat o notă imensă

Ionuț Radu // FOTO: Imago

Articol de - Publicat sambata, 04 martie 2023 09:37 / Actualizat sambata, 04 martie 2023 10:25

Portarul Ionuț Radu (25 de ani) a fost lăudat pentru prestația avută pentru Auxerre, în egalul obținut cu Nice, 1-1, în etapa a 26-a din Ligue 1.

Românul împrumutat de la Inter a fost omul meciului, evoluția lui fiind decisivă pentru Auxerre. Pentru intervențiile sale, printre care se numără și un penalty apărat, Ionuț Radu a primit nota 7 din partea L'Equipe, cea mai mare a partidei. Tot 7 au luat și colegii săi, Gauthier Hein și Souleymane Toure.

Răzvan Marin ar putea prinde un supertransfer » Unde a fost surprins impresarul său
SERIE A

Ionuț Radu, lăudat în L'Equipe după Nice - Auxerre

„Ionuț Radu este unul dintre principalii actori ai revenirii lui Auxerre. A fost decisiv cu Lorient, etapa trecută, iar acum a avut patru intervenții salvatoare, printre care și un penalty. De când a venit el, Auxerre are o medie de 1,14 goluri primite pe meci, față de 2,16 cu Benoit Costil, în prima parte a sezonului.

A devenit un om de bază în echipa lui Auxerre”, scriu francezii.

• Ionuț Radu s-a evidențiat mai întâi în minutul 42. Portarul român a apărat penalty-ul executat tare, sus, de Laborde. Nu a avut ce să facă la lovitura de cap a atacantului lui Nice din minutul 45+1.
  • A doua intervenție spectaculoasă a lui Radu a venit în partea secundă, în minutul 60. Hicham Boudaoui a trimis puternic la colțul lung, sus, dar Radu a reușit să respingă mingea în ultimul moment, în bară.

Echipa lui Ionuț Radu este pe locul 16 în Ligue 1, ultimul care asigură salvarea. Auxerre are 22 de puncte, doar unul peste urmăritoarele din zona retrogradării.

Finalul unei ere! Un star al lui Liverpool și-a anunțat plecarea de pe „Anfield”, iar decizia e irevocabilă!

Jucătorul pentru care Arsenal a oferit 80 de milioane de euro a semnat pe 4 ani și jumătate!