INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  JUVENTUS - SASSUOLO

Juventus - Sassuolo 3-1. Vlad Chiricheș, ezitare decisivă în fața campioanei Italiei, după o repriză perfectă. Cum s-a descurcat în fața lui Ronaldo

Juventus Torino și Sassuolo se întâlnesc acum, în runda cu numărul 17 din Serie A. Partida a început la ora 21:45, e liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV pe Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport+. +11   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 ianuarie 2021 23:52 / Actualizat luni, 11 ianuarie 2021 00:53

Juventus a învins-o pe Sassuolo, scor 3-1. Vlad Chiricheș a stat pe teren până în minutul 86. A avut o parte de vină la golul secund al torinezilor. Radu Drăgușin a fost rezervă la gazde.

Juventus a părut superioară în primele 10 minute, când și-a creat două șanse importante, prin Ronaldo și Frabotta. Au fost singurele momente notabile, până în finalul primei părți, când Obiang a avut o intrare dură asupra lui Chiesa. S-a dus cu talpa direct pe glezna stângă, iar „centralul” Davide Massa l-a eliminat, după ce a consultat sistemul VAR.

Juventus - Sassuolo, spectacol după pauză

Campioana a ieșit mai decisă de la cabine, ajutată și de omul în plus. Scorul a fost deschis în minutul 51, printr-un șut puternic al lui Danilo, pe la peste 20 de metri. Oaspeții nu au cedat. În minutul 59, Defrel a preluat perfect o pasă de la Traore și a trimis pe lângă Szczesny.

Sassuolo a continuat să fie periculoasă, a avut minute bune de posesie și l-a ținut în alertă pe portarul polonez. Golul de 2-1 a fost marcat însă de Ramsey, în minutul 83, după o ezitare a lui Vlad Chiricheș. Scorul final a fost stabilit de Cristiano Ronaldo, în prelungiri.

+7 FOTO

Vlad Chiricheș, prestație sigură, până la golul lui Ramsey

• În minutul 25, Cristiano Ronaldo a scăpat spre poarta lui Sassuolo, într-un duel direct cu fundașul român. Chiricheș a intervenit excelent prin alunecare și a respins mingea în corner
  • Înaintea golului egalizator, Vlad a avut o ieșire curajoasă din defensivă, cu mingea la picior. A pasat precis și a inițiat acțiunea care avea să ducă la reușita lui Defrel
  • În minutul 67, Chiricheș a oprit prin fault un contraatac promițător al lui Juventus. A fost iertat de arbitrul înfruntării
  • În minutul 81, românul a urcat în careul advers, unde a punctat și la impresia artistică. A pasat precis, cu câlcâiul
  • Chiricheș are o parte de vină la reușita de 2-1 a gazdelor, când a tras piciorul, nu a lovit mingea și l-a lăsat pe Ramsey în fața porții goale. Era minutul 82
  • De Zerbi l-a înlocuit cu câteva clipe înainte de expirarea timpului regulamentar.

Juventus - Sassuolo 3-1

• Au marcat: Danilo 50, Ramsey 82, C. Ronaldo 90+2 / Defrel 58

Juventus - Sassuolo, echipe de start

Juventus: Szczesny - Danilo, Bonucci, Demiral, Frabotta - Chiesa, Betancur, Arthur, McKennie - Dybala, C. Ronaldo
Antrenor: Andrea Pirlo

Sassuolo: Consigli - Muldur, Chiricheș, Ferrari, Kyriakopoulos - Locatelli, Obiang - Defrel, Djuricic, Traore - Caputo
Antrenor: Roberto de Zerbi

Alexandru Maxim vrea să meargă după Marius Șumudică: „Sper să lucrez din nou cu el, cât mai curând!”

Dan Petrescu, prezentat oficial la Kayserispor! Durata contractului, primele declarații și câți bani va câștiga