INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LIVEBLOG

Ce au făcut stranierii » Răzvan Lucescu, victorie clară în Grecia! Ionuț Radu, încă un meci fără gol primit în Ligue 1

Ionuț Radu
Ionuț Radu

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 aprilie 2023 18:37 / Actualizat duminica, 09 aprilie 2023 23:36

Aici puteți citi totul despre rezultatele și evoluțiile românilor din străinătate în weekend-ul 8-9 aprilie.

• Revista „Craiova Maximapovestea unei iubiri alb-albastre" poate fi CUMPĂRATĂ ONLINE ---> Comandă AICI!

Răzvan Lucescu, victorie clară în Grecia

PAOK Salonic, formația antrenată de Răzvan Lucescu, a învins-o pe Volos, scor 4-2, în play-off-ul primei ligi din Grecia.

Cu victoria de astăzi, PAOK a ajuns la 60 de puncte. Ocupă locul 4, la 9 lungimi în spatele liderului AEK.

Ionuț Radu, încă o victorie în Ligue 1

Auxerre, cu Ionuț Radu integralist, s-a impus în deplasarea cu Ajaccio, scor 3-0. A fost al doilea meci consecutiv în care internaționalul „tricolor” scapă fără gol încasat.

Cu victoria de astăzi, Auxerre a urcat la 3 puncte peste zona retrogradării.

Alexandru Dobre, victorie cu Famalicao în Portugalia

Famalicao, cu Alexandru Dobre pe bancă, a câștigat, sâmbătă seară, scor 3-1, pe terenul lui Pacos Ferreira, în runda cu numărul 27 din campionatul Portugaliei. Românul a intrat pe teren în minutul 67, în locul lui Gustavo Sa.

Famalicao este pe locul 9 al clasamentului, cu 36 de puncte.

Ladislau Boloni, remiză în Franța cu Metz

Metz, cu Ladislau Boloni pe bancă, a remizat, scor 1-1, pe terenul lui Pau, în runda cu numărul 30 din Ligue 2. Echipa românului este pe pe 4 în clasament, cu 52 de puncte, la 4 distanță de Bordeaux, care ocupă ultimul loc care asigură promovarea.

Virgil Ghiță și Cornel Râpă, înfrângere în Polonia

Cracovia, cu Virgil Ghiță și Cornel Râpă în lot, a pierdut pe terenul lui Pogon, scor 2-3, în runda cu numărul 27 din campionatul Poloniei. Ghiță a fost integralist, în timp ce Râpă a intrat pe teren în minutul 67, în locul lui Konoplyanka.

Cracovia este pe locul 9 în Polonia, cu 35 de puncte.

Alexi Pitu, titular în Bordeaux - Bastia

Alexi Pitu a fost titular în meciul câștigat de Bordeaux pe teren propriu, scor 2-0, în fața lui Bastia, în runda cu numărul 30 din Ligue 2. Românul a fost înlocuit în minutul 77 de Logan Delaurier.

Bordeaux este pe locul 2 al clasamentului, cu 56 de puncte. Poziția secundă îi asigură promovarea directă în Ligue 1.

Laurențiu Reghecampf, victorie categorică în Azerbaidjan

Netfchi Baku, cu Laurențiu Reghecampf pe bancă, s-a impus categoric, scor 4-0, pe terenul celor de la Sumqayit, în runda cu numrărul 29 din campionatul Azerbaidjanului.

Formația antrenată de român rămâne pe locul 3, cu 60 de puncte, la 5 puncte distanță de Sabah Baku, care este pe 2.

Nicolae Stanciu a câștigat Supercupa Chinei

Nicolae Stanciu (29 de ani) a câștigat astăzi al doilea său trofeu în China, supercupa, după ce Wuhan Three Towns a învins-o cu 2-0 pe Shandong Luneng.

Mijlocașul român a pasat decisiv la golul înscris de Xie Pengfei, în minutul 56. Aziz deschisese scorul în minutul 10.

„Trofeul cu numărul 13. Continuă să vină”, a scris Stanciu pe Instagram.

Răzvan Marin, titular pe San Siro

Vineri seara, Răzvan Marin (26 de ani) a fost titular la Empoli pe San Siro, în meciul de campionat cu AC Milan, încheiat la egalitate, scor 0-0. Românul a jucat 77 de minute, înainte de a fi înlocuit de Cacace.

Florin Tănase, pe teren într-un meci spectaculos

Atacantul Florin Tănase (28 de ani) a fost introdus pe teren pe final, în minutul 82 al meciului dintre Al Jazira și Al Nasr din campionatul Emiratelor. Echipa lui Tănase a câștigat spectaculos, 4-3. Tănase a intrat pe teren la scorul de 2-2.

Cicâldău a câștigat duelul românilor

Mijlocașul Alexandru Cicâldău (25 de ani) a fost tiular, dar schimbat la pauză în meciul din EAU dintre Bani Yas, antrenată de Daniel Isăilă (50), și Ittihad Kalba.

Ittihad Kalba s-a impus în deplasare, 2-1, după ce echipa lui Isăilă a condus la pauză.

Tot din fotbalul internațional:

Reacție virală din vestiarul lui Real Madrid » Ce au făcut „galacticii” după cadoul primit de la Ancelotti

Anunț de ultimă oră al lui Marius Șumudică: „Am lacrimi în ochi, am dus o luptă extrem de grea în suflet, acolo unde războaiele sunt poate cel mai greu de gestionat”

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni