INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GERMANIA

Marica, gol şi "roşu" în doar 15 minute! » Sfertul halucinant

Articol de - Publicat duminica, 28 noiembrie 2010 00:00

Atacantul român a egalat ieri pentru Stuttgart, însă şi-a pierdut controlul, fiind eliminat pentru proteste insistente. Fără el, şvabii au cedat cu 4-2 la Hamburg

Marica nu se dezminte. Atacantul român a fost iarăşi înger şi demon pentru echipa sa, ca în amicalul cu Italia. Ceea ce făcuse bun a stricat imediat, doar că ieri n-a dat autogol. A păţit-o la Hamburg, unde a înscris o dată, a ratat al doilea gol şi a fost eliminat! Totul într-un sfert de oră halucinant şi într-un meci pe care Stuttgart l-a pierdut cu 4-2, picînd pe locul 16.

Marica a punctat repede. La 1-0 pentru gazde, în minutul 9, Ciprian a apărut ca un vîrf de clasă la colţul scurt şi a egalat cu capul, surprinzîndu-l pe Rost, după o centrare venită din corner. Iar la următorul atac, nouarul şvabilor a scăpat singur cu portarul gazdelor, dar a întîrziat şutul şi Rost i-a suflat mingea. A fost ultima ocazie înainte să iasă din teren. Forţat!

Nu şi-a ţinut gura!
O fază banală la centru. Niedermaier l-a faultat tare pe Petrici, iar arbitrul l-a avertizat. Marica a venit glonţ să-i reproşeze lui Stark, arătînd cu mîna dreaptă spre careul gazdelor. Bombănea şi protesta de zor, astfel că a încasat şi el un "galben". Nu s-a potolit. S-a întors cu spatele, insistînd pe o fază anterioară. A gesticulat larg mai departe, deşi "centralul" era cu mîna la cartonaşe. A venit imediat şi "roşul", Ciprian plecînd spre vestiare şi mai nervos. Rămasă în zece, VfB n-a rezistat. A intrat la pauză cu 1-3, diferenţa păstrîndu-se şi la final.

"Ce prostie a făcut Marica?!"
Reacţia nervoasă a lui Ciprian a fost criticată în comentariul online de cotidianul Bild. "Cum a putut să facă o asemenea prostie Marica?!!! Niedermaier a comis un fault clar şi el a protestat, văzînd primul cartonaş galben. De neînţeles, Marica nu s-a oprit însă. Stark i l-a arătat şi pe cel roşu, avînd galbenul în cealaltă mînă!". Kicker a remarcat că "Marica a exagerat cu lamentările şi a fost pedepsit".

A comis-o şi cu Getafe
La începutul acestei luni, Marica a mai făcut o ispravă asemănătoare, dar în Europa League. După ce deschisese scorul în deplasarea cu Getafe (3-0), atacantul lui Stuttgart a fost eliminat în minutul 79. Ciprian a luat "roşu" direct pentru că l-a urecheat pe Casquero în faţa arbitrului, reacţia lui necontrolată fiind provocată de o intrare tare a mijlocaşului spaniol.

0 cartonaşe avea Marica în cele 11 meciuri jucate în acest campionat la VfB Stuttgart

Berbatov, o mînă de goluri
Man. United a rămas neînvinsă în campionat şi după etapa a 15-a, în care a spulberat-o pe Blackburn, pe Old Trafford, scor 7-1! Omul meciului a fost Dimitar Berbatov, bulgarul izbutînd să înscrie de cinci ori în poarta lui Robinson, în minutele 2, 27, 47, 62 şi 70. Doar Andy Cole (1995), Shearer (1999) şi Defoe (2009) au mai reuşit această performanţă în Premier League! Victoria i-a urcat pe "diavoli" pe prima poziţie, la două puncte de Arsenal şi trei de Chelsea, care joacă azi la Newcastle.

SCOŢIA. Au fentat greva arbitrilor
Etapa a 15-a din Scottish Premier League se joacă în ciuda conflictului dintre federaţie şi arbitri, ultimii intrînd în grevă ca protest contra violenţelor fizice şi verbale la adresa lor. În locul acestora însă au fost importaţi "centrali" şi asistenţi din alte ţări! Mulţi, precum polonezii, au fost solidari cu arbitri scoţieni şi au refuzat, însă alţii conduc chiar şi două meciuri în zile consecutive. E cazul luxemburghezului Alain Hamer, care ieri a oficiat la Celtic - Inverness 2-2, iar azi e delegat la Dundee Utd - Rangers. Au mai acceptat oferta "cimpoierilor" doi israelieni şi doi portughezi. În tot acest timp, şeful arbitrilor din Scoţia, Hugh Dallas, a demisionat.

Marica nu se dezminte. Atacantul român a fost iarăşi înger şi demon pentru echipa sa, ca în amicalul cu Italia. Ceea ce făcuse bun a stricat imediat, doar că ieri n-a dat auto gol. A păţit-o la Hamburg, unde a înscris o dată, a ratat al doilea gol şi a fost eliminat! Totul într-un sfert de oră halucinant şi într-un meci pe care Stuttgart l-a pierdut cu 4-2, picînd pe locul 16.

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”