INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Alexandru Maxim, asul lui Șumudică! A marcat și a calificat-o pe Gaziantep în optimile Cupei Turciei

Gaziantep Gazișehir, echipa antrenată de Marius Șumudică, a învins Kocaelispor, scor 3-2, și s-a calificat în optimile Cupei Turciei.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 decembrie 2020 16:06 / Actualizat sambata, 19 decembrie 2020 19:53

Pentru Gaziantep nu a fost deloc ușor să treacă în runda următoare a Cupei Turciei, chiar dacă a întâlnit o echipă din al treilea eșalon. Cu Alexandru Maxim lăsat pe banca de rezerve, elevii lui Marius Șumudică s-au văzut conduși încă din minutul 15, după reușita lui Kose, dar au reușit să egaleze în minutul 39 prin Kozulj.

Introduși după pauză, Mirallas (65) și Maxim (82) au marcat golurile care au asigurat victoria și, totodată, accederea în optimile Cupei. Românul a marcat golul de 3-1, reușită care s-a dovedit a fi decisivă, oaspeții reușind doar să reducă din diferență în minutul 88 prin Dincer.

Golul lui Alexandru Maxim din minutul 81

Marius Șumudică și-a cucerit jucătorii: „Îl iubesc”

Jean-Armel Kana-Biyik, fundașul lui Gaziantep, internațional camerunez născut în Franța, e impresionat de tehnicianul formației sale. „Îl iubesc pe Marius Șumudică. Pot spune cu ușurință acest lucru: nu am mai lucrat niciodată cu un asemenea antrenor în cariera mea", a afirmat Kana-Biyik într-un interviu pentru agenția turcă DHA (Demirören Haber Ajansı'na).

VIDEO. Marius Șumudică, dezvăluiri tari din Turcia: „Intru în transă, nu pot să ies prin oraș!”

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

EXCLUSIV Neymar și Mbappe, făcuți praf după implicarea în scandalul de la Paris: „Dacă nu jucau fotbal, ar fi dansat samba pe plajă sau ar fi pus faianță”

Semnal de alarmă tras de un patron din Liga 1: „Trebuie să facem ceva cu arbitrajul românesc. Domnul Colțescu e tatăl «roșiilor»”