INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CHINA

VIDEO Nicolae Stanciu, victorie răsunătoare la debutul în China » A fost aproape de un gol genial!

Nicolae Stanciu (29 de ani) a debutat în prima ligă chineză, în victoria obținută de formația lui Wuhan Tree Towns, scor 4-0, pe terenul lui Hebei.

Articol de GSP - Publicat vineri, 03 iunie 2022 17:22 / Actualizat vineri, 03 iunie 2022 17:23

Nicolae Stanciu a semnat cu Wuhan Tree Towns la jumătate lunii martie. Din cauza pandemiei de coronavirus din China, startul sezonului a tot fost amânat. Mijlocașul „tricolor” a debutat astăzi, într-o victorie răsunătoare.

Echipa probabilă a României pentru deplasarea din Muntenegru » Pe ce sistem va miza Edi Iordănescu
MUNTENEGRU - ROMÂNIA

Nicolae Stanciu, debut în China

Stanciu, singurul european din lotul lui Wuhan, a fost trimis de antrenorul Pedro Morilla din primul minut. Brazilienii Wallace (minutul 27) și Davidson (45+2) au lămurit lucrurile din prima parte. Haoyang Xu și Yifei Sang, din penalty, au stabilit rezultatul final.

În minutul 9, fostul mijlocaș al Slaviei Praga a fost aproape să înscrie un gol superb. A preluat mingea la 25 de metri de poarta adversă, a driblat 3 adversari, iar șutul lui a fost deviat în bară. Stanciu a fost responsabil și cu executarea fazelor fixe.

Wuhan Thee Towns s-a instaurat în fruntea clasamentului după primele 3 meciuri ale etapei inaugurale. Runda viitoare, pe 7 iunie, primește vizita celor de la Guangzhou FC.

Nicolae Stanciu, marele absent din Liga Națiunilor

Lipsa meciurilor l-a scos pe Nicolae Stanciu din circuitul echipei naționale. În momentul transferului, selecționerul Edi Iordănescu nu a exclus viitoare convocări pentru mijlocaș.

„Nu exclud în totalitate aducerea lui Nicuşor Stanciu. Am şi glumit, pentru că şi cu el am lucrat în trecut, la Vaslui. I-am spus că «Te-ai găsit să fugi de mine exact când am venit». I-am înțeles situația, dar nu înseamnă că am fost de acord. Dar până la urmă sunt decizii pe care numai ei le pot lua”, spunea Edi Iordănescu.

54 de aparițiiși 11 goluri are Nicolae Stanciu în tricoul primei reprezentative

VIDEO Iosif Rotariu despre Nicolae Stanciu: „E foarte important pentru echipa națională!”

Propunerea inovatoare către FIFA a unei legende din Italia: „Din oficiu, la Mondial! Trebuie schimbată regula”

Ia și bonus de fidelitate! Ce sumă îi va plăti Manchester United unui star plecat gratis