INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  PARMA - CAGLIARI 0-0

FOTO Dezastru pentru Man și Mihăilă » Parma a clacat la baraj și rămâne în Serie B pentru încă un sezon!

Articol de - Publicat sambata, 03 iunie 2023 23:36 / Actualizat duminica, 04 iunie 2023 00:03

Parma și Cagliari au remizat, scor 0-0, în returul semifinalelor barajului de promovare în Serie A. Trupa lui Man și Mihăilă pierduse în tur, scor 2-3, după ce a condus cu 2-0! Cagliari va juca meciul decisiv pentru promovare cu Bari.

Manchester City - Manchester United 2-1 » Trupa lui Guardiola se impune în finala Cupei Angliei și îi lipsește numai Liga Campionilor pentru a completa tripla istorică
FA CUP

Parma a ratat promovarea în Serie A

Cu Dennis Man titular, gazdele s-au apropiat periculos de poarta lui Radunovic abia în minutul 28, când au cerut penalty în urma unui fault comis de Dossena asupra lui Sohm. Arbitrul Daniele Orsato a arătat însă doar repunere din colțul careului de 6 metri.

+4 FOTO

Cu 10 minute înainte de finalul primei reprize, Cagliari a reușit să trimită balonul în plasă, prin Lapadula. Peruvianul a fost lansat perfect în adâncime, a driblat doi adversari și a trimis cu stângul la colțul lung. Golul marcat de acesta avea să fie anulat însă, pentru că se afla în poziție afară din joc.

Românii, ștersi la baraj

La revenirea de la cabine, Parma a forțat trecerea în avantaj, dar nu a putut sparge defensiva trupei lui Claudio Ranieri. În minutul 66, Dennis Man, care nu a avut nicio realizare în meciul din această seară, a fost înlocuit de Valentin Mihăilă, fostul jucător de la CSU Craiova, care, de asemenea, nu s-a remarcat cu nimic în meciul contra trupei din Sardinia.

Opt minute mai târziu, gazdele au reșit să marcheze, prin francezul Ange Yoan Bonny. Elias Coubbaut a centrat din banda stângă, iar fotbalistul din Hexagon a trimis balonul senzațional în poartă, mingea lovind bara transversală și trecând la limită linia porții. Și reușita acestuia avea să fie anulată în cele din urmă, tot pentru poziție în afara jocului.

Imediat după aceea, camerele TV l-au arătat pe legendarul Gianluigi Buffon. Indisponibil pentru meciul de astăzi, legendarul portar a suferit pe toată durata partidei la marginea terenului.

În minutul 85, Parma a ratat o șansă mare de calificare în finala barajului, când Luca Zanimacchia a trimis balonul în bara transversală. Gazdele au continuat să atace, dar ultima mare șansă a meciului a fost tot a oaspeților, când Chichizola a scos in extremis un șut expediat din lovitură liberă, de la marginea careului.

S-a terminat 0-0 între Parma și Cagliari. Trupa lui Man și Mihăilă avea nevoie de un singur gol pentru a merge în finală. Dacă scorul general era egal, mai departe ar fi mers echipa mai bine clasată în campionat, unde Parma a terminat pe 4, iar Cagliari pe 5. Echipa românilor mai rămâne un an în Serie B, în timp ce formația antrenată de Claudio Ranieri va disputa finala barajului, contra lui Bari.

Final: Parma - Cagliari 0-0

• Deși pe foaia de joc este trecut mijlocaș dreapta, Dennis Man apare deseori în partea stângă a atacului Parmei, de unde încearcă să centreze
  • În minutul 28, gazdele au cerut penalty, în urma unui fault comis de Dossena asupra lui Sohm. Arbitrul Daniele Orsato a arătat însă repunere din colțul careului de 6 metri
  • În minutul 35, oaspeții au trimis balonul în plasă, prin Lapadula. Reușita atacantului din Peru a fost anulată, pe motiv de ofsaid, după consultarea VAR
  • În minutul 66, Dennis Man a fost schimbat, fiind înlocuit chiar de Valentin Mihăilă
  • În minutul 74, VAR a anulat un gol senzațional marcat de Parma, prin francezul Bonny, care trimisese mingea în poartă, după ce balonul atinsese bara transversală. Reușita acestuia a fost anulată, pe motiv de ofsaid
  • Click AICI pentru statistici

Parma - Cagliari, echipele de start

Parma: Chichizola - Del Prato, Osorio, Circati, Coulibaly - Estevez, Bernabe - Man, Vasquez, Benedyczak - Sohm
Rezerve: Corvi - Balogh, Bonny, D. Camara, Charpentier, Cobbaut, Inglese, Juric, Mihăilă, Santurro, Zagaritis, Zanimacchia
Antrenor: Fabio Pecchia

Cagliari: Radunovic - Zappa, Dossena, Obert, Dentello - Makoumbou, Deiola - Nandez, Kourfalidis, Luvumbo - Lapadula
Rezerve: Aresti - Altare, Barreca, Di Pardo, Goldaniga, Lella, Mancosu, Milico, Pavoletti, Prelec, Rog, Viola
Antrenor: Claudio Ranieri

Gică Hagi anunță noua strategie de transferuri la Farul: „Am zis ce gândesc. Vezi? M-ai făcut să zic”

FC Argeș - Dinamo: „câinii”, la un meci de revenirea în Superliga » Echipele probabile + Cote la pariuri