INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  PARMA - PISA

Moruțan și Rus, victorioși în duelul cu Man din Serie B

Moruțan și Dennis Man vor fi adversari direcți diseară / Surse foto: Surse foto: Facebook @Parma Calcio 1913, Facebook @Pisa Sporting Club

Articol de - Publicat marti, 28 februarie 2023 23:37 / Actualizat marti, 28 februarie 2023 23:38

Pisa, cu Olimpiu Moruțan și Adrian Rus pe teren, s-a impus în deplasarea contra Parmei, cu Dennis Man titular, scor 1-0, în runda cu numărul 27 din Serie B.

Derby-ul românilor din Serie B s-a jucat într-o formulă redusă. Gazdele de la Parma l-au avut titular doar pe Dennis Man, Valentin Mihăilă fiind accidentat, în timp ce antrenorul celor de la Pisa a început doar cu Olimpiu Moruțan. Adrian Rus a fost rezervă, introdus în minutul 87, iar Marius Marin a lipsit din cauza unor probleme medicale.

Moruțan și Rus, victorie în duelul cu Man

Unicul gol al partidei a fost marcat de Idrissa Toure, în minutul 82. Reușita a dus-o pe Pisa la 41 de puncte, pe locul 5 în Serie B. Parma rămâne și ea pe poziție de play-off, cu 37 de puncte.

Parma - Pisa 0-1

Parma - Pisa, echipe de start:

Parma: Chichizola - Delprato, Osorio, Valenti, Ansaldi - Sohm, Bernabè, Juric - Zanimacchia, Vazquez, Man
Rezerve: Buffon, Corvi, Balogh, Benedyczak, Charpentier, Bonny, Hainaut, Coulibaly, Circati, Inglese, Zagaritis
Antrenor: Fabio Pecchia

Pisa: Nicolas - Calabresi, Caracciolo, Barba, Beruatto - Toure, Nagy, Gargiulo - Moruțan, Sibilli - Moreo
Rezerve: Guadagno, Livieri - De Vitis, Esteves, Mastinu, Masucci, A. Rus, Sussi, Torregrossa, L. Tramoni, M. Tramoni, Zuelli
Antrenor: Luca D'Angelo

Stadion: Stadio Ennio Tardini

VIDEO Gazeta a asistat la meciul echipei lui Moruțan cu Venezia » Atmosfera din stadion filmată de reporterul special Alexandru Barbu

„Dublă” Adrian Păun la Beer Sheva! Atacantul român face diferența și o readuce pe Hapoel pe locul 2

Ce fac stranierii » Ionuț Radu, meci mare în Ligue 1: paradă senzațională la ultima fază a meciului

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”