INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GERMANIA / STUTTGART - HAMBURG 1-0

Presa germană îl ridică în slăvi pe Maxim: ”Alex cel Mare”

Pînă și mascota șvabilor, un crocodil, s-a înghesuit să-l felicite pe Maxim pentru golul victoriei

Articol de - Publicat luni, 24 martie 2014 00:00 / Actualizat luni, 24 martie 2014 00:11

Tabloidul Bild l-a ridicat în slăvi pe Maxim, autorul golului victoriei, iar agenţia DPA a punctat: ”Intrarea lui a adus jocului şvabilor mai multă viteză şi substanţă”.

Cu golul înscris sîmbătă Hamburgului (69), Alex Maxim a devenit eroul zilei la Stuttgart. Colegii au făcut coadă ca să-l felicite, iar la final, antrenorul Huub Stevens era mîndru nevoie mare: "Mutarea cu Maxim mi-a ieşit. Am luat 3 puncte".

Vezi VIDEO

Datorită românului, botezat de tabloidul Bild "Alex der Grosse", adică Alex cel Mare, VfB încheia o serie de 10 etape fără succes (8 eşecuri, două remize) şi părăsea zona retrogradării. "Abia după introducerea lui, în minutul 63, jocul şvabilor a căpătat mai multă substanţă şi viteză", a sublinitat agenţia DPA.

Maxim însuşi e foarte modest: "Ca să fiu sincer, golul e mai mult al lui Traore. Eu mă bucur că am fost acolo să bag mingea-n poartă".

"Criză? Eu mă simt foarte bine. Cînd n-am jucat a fost decizia antrenorului, cînd am jucat am dat gol şi pasă de gol" (Alex Maxim, mijlocaş Stuttgart, la Dolcesport)

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni