INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LIVEBLOG

LIVE Ce fac stranierii în acest weekend » Niță a apărat două penalty-uri în Cehia, Radu a fost înfrânt în Franța

Florin Niță.
Florin Niță. Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 14 mai 2023 19:33 / Actualizat duminica, 14 mai 2023 23:04

Cele mai importante informații din meciurile stranierilor din acest weekend sunt în liveblog-ul GSP.

Chiricheș, titular în Juventus - Cremonese

Vlad Chiricheș este titular în

Răzvan Lucescu, înfrângere în derby

PAOK Salonic, cu Răzvan Lucescu pe bancă, a fost învinsă de Olympiacos Pireu, scor 0-1, în ultima etapă a Superligii din Grecia. PAOK a terminat stagiunea pe 4, cu 67 de puncte, și va juca în vară în preliminariile Conference League.

Reghecampf, egal în Azerbaidjan

Neftchi Baku, cu Laurențiu Reghecampf pe bancă, a remizat cu Shamakhi, scor 1-1, în runda cu numărul 34 din campionatul din Azerbaidjan. Nefcthi Baku continuă să ocupe locul 3, cu 62 de puncte.

Racovițan, înfrângere în Polonia

Bogdan Racovițan a fost titular și integralist pentru Rakow în meciul cu Lech Poznan, pierdut cu scorul de 0-2.

Florin Niță a apărat două penalty-uri în Cehia, iar Pardubice a câștigat

Pardubice, cu Florin Niță titular, s-a impus pe terenul lui Brno, 2-0, în runda cu numărul 2 din play-out-ul campionatului ceh. Goalkepeer-ul român a apărat două penalty-uri, în decurs de 6 minute, executate de Jakub Reznicek.

Ionuț Radu, înfrângere în Franța

Ionuț Radu a fost titular și integralist în înfrângerea suferită de Auxerre pe terenul lui Brest, 0-1, în runda cu numărul 35 din Ligue 1. Auxerre este pe 16 în clasament, cu 34 de puncte, la numai un punct distanță de primul loc retrogradabil, ocupat de Nantes. Mai sunt 3 etapee de disputat în acest sezon de Ligue 1.

Boloni, la un punct de locul de Ligue 1

Metz, echipa lui Ladislau Boloni, s-a apropiat la un punct de Bordeaux, echipa lui Alexi Pitu, după 1-0 cu Grenoble.

Metz e pe locul 3 (65 de puncte) în Ligue 2, Bordeaux este a doua (66 de puncte). Doar primele două clasate promovează în Ligue 1 la finalul sezonului, din care mai sunt 3 etape de jucat. Prima în clasament este Le Havre, cu 71 de puncte și cu un meci în minus față de echipele celor doi români

Râpă și Ghiță au pierdut în Polonia

Cornel Râpă și Virgil Ghiță au fost colegi în apărarea Cracoviei, la înfrângerea cu Zaglebie, scor 0-1 în etapa #2 din campionatul Poloniei.

Echipa românilor este pe locul 8, la 10 puncte de locul 4, ultimul de Conference League, cu două etape rămase.

Drăgușin și Pușcaș, învinși în Serie B

Deja promovată în Serie A, Genoa a fost învinsă de Frosinone în etapa #37 din Serie B, scor 2-3. Radu Drăgușin a fost integralist la genovezi, George Pușcaș a intrat în minutul 65.

Alexi Pitu, integralist la Bordeaux

Alexi Pitu a fost integralist la Bordeaux, în remiza cu Quevilly, scor 0-0. Echipa românului este pe locul doi în Ligue 2, cu 66 de puncte, 4 peste Metz, formația antrenată de Ladislau Boloni.

Alin Toșca, integralist în Benevento - Modena

Cu Alin Toșca integralist, Benevento a învins-o pe Modena, 2-1, după ce oaspeții au deschis scorul, prin Diaw (19). Benevento a întors scorul până la pauză, prin Ciano (30) și Foulon (45+2).

Pama, victorie la Spal

Parma se impus la limită pe terenul lui Spal, 1-0, grație golului lui Vasquez (74). Dennis Man a fost titular și a ieșit în minutul 58. Un minut mai târziu, a intrat Valentin Mihăilă.

Înfrângere pentru Ionuț Nedelcearu

Cu Ionuț Nedelcearu integralist, Palermo a fost învins de Cagliari, 1-2, în deplasare. Oaspeții au avut 1-0 în minutul 16, după golul lui Segre, dar Deiola a egalat (25). Lapadula (64) a stabilit scorul final, după ce cu 8 minute înainte Palermo a rămas în 10.

Olimpiu Moruțan, pasă de gol

Intrat în minutul 67, la 0-1, Olimpiu Moruțan a dat o pasă decisiv pentru golul lui Gaetano Masucci (79), în Brescia – Pisa 1-1. E o 8-a pasă de gol a românului, în 35 de meciuri în Serie B.

Marius Marin a fost titular. A luat galben în minutul 77 și a fost în minutul 85. Și Olimpiu Moruțan a fost avertizat, în minutul 90+3.

Ianis Hagi, doar 20 de minute în Rangers - Celtic

Celtic, deja campioană în Scoția, a pierdut clar cu rivala Rangers, 0-3. Cantwell (5), Souttar (34) și Sakala (70) au fost cei care au decis meciul. Ianis Hagi a început partida ca rezervă și a intrat în minutul 69, fără să iasă în evidență.

Mircea Lucescu, înfrângere în Ucraina

Dinamo Kiev a pierdut pe teren propriu, 2-3, cu Chernomorets Odessa, în etapa  26-a din Ucraina.  Oaspeții au început are meciul și au marcat rapid, prin Yermakov (3) și Demchenko (11). După pauză, Dinamo Kiev a ieșit mai bine de la vestiare. Vanat (53) și Buyalsky (55) au reușit egalarea, dar Demchenko (71) a reușit dubla și a stabilit scorul final.

După 26 de meciuri, Dinamo Kiev pe locul 4, cu 50 de puncte, la 8 de Dnipro (locul 2) și la 10 de liderul Șahtior.

Eric Bicfalvi, victorie în Rusia

Eric Bicfalvi a jucat 82 de minute în meciul Ural – Orenburg 2-1. A ieșit de pe teren la 1-1. După 27 de etape, Ural este pe 11, cu 30 de puncte.

Nicolae Stanciu a jucat 71 de minute în China

Nicolae Stanciu a fost titular pentru Wuhan Three Towns în deplasarea pe terenul lui Shanghai Shenhua, scor 1-1. Românul a  fost schimbat în minutul 71, de Zhang Xiaobin. Wuhan este pe locul 5 în campionat, cu 10 puncte adunate în 7 etape.

Mircea Lucescu și-a ales favorita din Liga Campionilor: „Protejatul meu e acolo. Vreau să câștige”

Anamaria Prodan anunță viitorul lui Nicolae Stanciu: „Este erou în China”