INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

VIDEO Radu Drăgușin a marcat primul său gol în fotbalul profesionist: „Capodoperă”

Radu Drăgușin, Juventus +19   FOTO
Radu Drăgușin, Juventus

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 februarie 2021 17:59 / Actualizat sambata, 13 februarie 2021 18:10

Radu Drăgușin (19 ani) a marcat primul său gol în fotbalul profesionist, în victoria echipei U23 a lui Juventus cu AlbinoLeffe, scor 3-0.

Neinclus în lotul primei echipe a „Bătrânei doamne” pentru meciul de astăzi cu Napoli, Radu Drăgușin a evoluat pentru Juventus U23, echipă din grupa A a celui de-al treilea eșalon italian, Serie C.

Radu Drăgușin, gol în Serie C

Stoperul român a evoluat 68 de minute și a marcat golul de 2-0, în minutul 32, într-o manieră superbă. „Capodoperă a lui Drăgușin”, a scris pagina de Twitter oficială a lui Juve. Fundașul român a șutat din prima, de la aproximativ 14 metri de poartă. Mingea s-a dus în vinclul porții gazdelor.

A fost primul gol al lui Drăgușin în fotbalul profesionist. Românul marcase 3 goluri și pentru echipa Primavera a lui Juventus.

Juventus U23 ocupă locul 5 în grupa A din Serie C, cu 39 de puncte. Lider este Como, cu 46 de puncte și un meci în minus față de bianconeri.

VIDEO. Cum putea ajunge Radu Drăgușin la Craiova: „Am zis că n-am mai văzut așa fundaș în România de la Gică Popescu”

Mai multe știri despre stranieri:

Dan Petrescu se chinuie în Turcia » Kayseri n-a câștigat acasă nici cu ultima clasată, deși a avut om în plus 64 de minute!

Patronul celor de la Parma, ședință cu antrenorul, după ce s-a plâns de transferuri: „De asta i-am adus pe cei tineri”