INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TOTTENHAM

Radu Drăgușin mai primește o șansă » Englezii anunță ce se întâmplă la următorul meci al lui Tottenham

Radu Drăgușin // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat vineri, 29 martie 2024 10:02 / Actualizat vineri, 29 martie 2024 10:57

Radu Drăgușin (22 de ani), fundașul central de la Tottenham, are șanse mari să fie titular cu Luton, pe 30 martie, de la ora 17:00.

Englezii anunță că Van de Ven, rivalul lui Drăgușin pe post, nu e refăcut complet după accidentarea suferită în meciul cu Aston Villa, 4-0. Astfel, Ange Postecoglou ar urma să îl lase în afara echipei de start, pentru a nu risca o recidivă.

Gică Popescu vine cu o opțiune pentru Edi Iordănescu » Propune la EURO un jucător neconvocat la meciurile amicale
ROMÂNIA

Radu Drăgușin, șanse mari să fie titular în Tottenham - Luton

Astfel, Drăgușin urmează să bifeze al doilea meci consecutiv ca titular la Tottenham și primul ca titular pe teren propriu, notează football.london.

Primul nu a fost de bun augur, Spurs a pierdut clar cu Fulham, scor 0-3. Iar Drăgușin a greșit la primul gol, când l-a pierdut din marcaj pe Muniz. Cu o etapă înainte, Radu intrase pe teren în minutul 49, în locul lui Van de Ven, accidentat.

Ar fi al șaselea meci pentru internaționalul român în Premier League, după transferul din ianuarie de la Genoa, pentru 25 de milioane de euro. Drăgușin vine după două meciuri jucate pentru România, în pauza internațională.

A fost integralist cu Irlanda de Nord, scor 1-1, și a jucat în prima repriză cu Columbia, scor 2-3, fiind înlocuit la pauză.

Owen Hargreaves: „Radu Drăgușin e excepțional”

Deși a fost criticat după meciul cu Fulham, Radu Drăgușin și-a câștigat un fan, pe Owen Hargreaves, câștigător de Champions League cu Bayern și Manchester United.

„Știm cât de dur e campionatul în Anglia, mai ales pentru cineva care e la început și care abia a jucat prima dată ca titular.

Drăgușin e excepțional, va fi unul dintre jucătorii foarte buni din Premier League. E o presiune mare pe cineva care nu e obișnuit cu acest nivel”, a declarat Hargreaves, citat de tbrfootball.com.

VIDEO. Edi Iordănescu, declarații despre șansele României la EURO după meciul aflarea ultimei adversare din grupă, Ucraina

E gata! Liverpool a ieșit din cursa pentru Xabi Alonso » Un antrenor portughez e noul favorit al „cormoranilor”