INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  AMICAL

Rangers - Coventry 2-0 » VIDEO+FOTO Ianis Hagi, două faze de senzație în victoria scoțienilor: „Cât de bun e!”

Ianis Hagi a marcat 3 goluri în meciurile amicale disputate de Rangers până acum // foto: twitter.com/RangersFC +11   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 25 iulie 2020 17:48 / Actualizat duminica, 26 iulie 2020 01:06

Rangers s-a impus în al cincilea meci amical disputat în perioada post-pandemie. Cu Ianis Hagi (21 de ani) titular, scoțienii au învins-o pe Coventry cu 2-0.

Forma bună din amicale continuă pentru Rangers. Scoțienii au ajuns la a 5-a victorie în tot atâtea partide disputate, după ce s-au impus cu 2-0 în fața lui Coventry, nou-promovată în Championship.

Ianis Hagi a fost titular și s-a aflat în prim-plan de câteva ori, însă nu a reușit să își treacă numele pe tabela marcatorilor, precum a făcut-o în precedentul meci al lui Rangers, cu Motherwell (4-0).

+7 FOTO

Românul a trecut pe lângă gol în 2 rânduri. Mai întâi în minutul 6, când a reluat centrarea mingea periculos din centrarea lui Barisic. Fundașul Drysdale a blocat însă încercarea „tricolorului”. Apoi, în minutul 66, când Marosi a salvat șutul lui Ianis.

De remarcat și o pasă senzațională pentru Morelos, care i-a impresionat pe fani pe rețelele de socializare: „Cât de bun e!”, s-au entuziasmat aceștia.

De asemenea, și încercarea lui Hagi de a înscrie din propria jumătate a făcut senzație:

Mingea lui Ianis a pornit din propria jumătate...

.

...dar s-a dus peste poartă

Fiul „Regelui” a fost înlocuit în minutul 81, la 2-0, iar până la final niciuna dintre echipe nu a mai înscris.

Rangers - Coventry 2-0

• Au marcat: Aribo 50, Goldson 67
  • min. 81 - Ianis Hagi este înlocuit de antrenorul Steven Gerrard cu Murphy
  • min. 80 - Ianis încearcă să îl surprindă pe portarul advers cu un șut din propria jumătate, însă mingea trece peste poartă
  • 2-0, min. 67 - Goldson majorează diferența!
  • min. 66 - Hagi, foarte aproape de golul doi al meciului! Marosi salvează in extremis
  • 1-0, min. 50 - Joe Aribo deschide scorul pentru Rangers!
  • min. 6 - Barisic centrează pentru Ianis Hagi, care trimite periculos, dar Drysdale rezolvă faza

Rangers - Coventry, echipe de start

Rangers: McGregor - Tavernier, Goldson, Edmundson, Barisic - Kamara, Jack, Aribo - Morelos, Kent, Hagi
Antrenor: Steven Gerrard

Coventry: Marosi - Burroughs, Giles, Pask, Drysdale, Hyam, Kelly, Hamer, Godden, Shipley, O'Hare
Antrenor: Mark Robins

Meciurile disputate de Ianis Hagi și Rangers post-pandemie:

1. Rangers - Hamilton 2-1
  2. Lyon - Rangers 0-2 („dublă” Hagi)
  3. Nice - Rangers 0-2
  4. Rangers - Motherwell 4-0 (gol + assist Hagi)
  5. Rangers - Coventry 2-0

Citește mai multe știri despre stranieri:

Mircea Lucescu are susținători importanți la Dinamo Kiev! Căpitanul echipei salută numirea antrenorului român: „Vom crește și vom câștiga mai mult!”

Hanca și Râpă au cucerit Cupa Poloniei cu Cracovia, după un meci dramatic! Torțe și scenografii la meci + Hanca a celebrat trofeul urcându-se pe poartă :D