INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SCOȚIA

Rangers - Hibernian 2-1 » Ianis Hagi, 20 de minute pe teren

Ianis Hagi (în albastru), Rangers // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 aprilie 2021 17:17 / Actualizat duminica, 11 aprilie 2021 18:53

Rangers a câștigat cu Hibernian, scor 2-1, în etapa 34 din Scoția. Ianis Hagi (22 de ani) a început meciul pe banca de rezerve și a fost introdus pe teren în minutul 72.

• Pentru al doilea meci consecutiv, după Rangers - Cove Rangers 4-0, Ianis Hagi a început ca rezervă.

Rangers, deja campioană în Scoția, a primit vizita echipei de pe locul 3 în Scoția. Nu a durat mult până ce „The Gers” au deschis scorul. În minutul 20, Joe Aribo a spart gheața cu un voleu spectaculos, din interiorul careului de 16 metri.

Gazdele și-au mărit avantajul în minutul 63, cu o superexecuție a lui Ryan Kent. Engelzul a intrat cu mingea în interior și a șutat necruțător la colțul lung, de la aproximativ 25 de metri de poartă.

Ianis Hagi, introdus pe teren în partea a doua

La 9 minute distanță, Ianis Hagi a fost trimis pe teren în locul lui Alfredo Morelos. A urmat golul lui Hibernian, în minutul 79, autorul acestuia fiind Kevin Nisbet. Ianis a ieșit la rampă în minutul 82, când portarul Marciano a parat execuția românului din lovitură liberă.

Nu s-a mai înscris până la final, astfel că Rangers adună alte 3 puncte și ajunge la un total de 92, 20 peste Celtic!

6 goluri și 9 pase decisiveare Ianis Hagi în Scoția în acest sezon, în 28 de meciuri

Rangers - Hibernian 2-1

• Au marcat: Aribo 20, Kent 63 / Nisbet 79

Rangers - Hibernian, echipe de start:

Rangers: A. McGregor - Patterson, Goldson, Helander, Barisic - Aribo, Davis, Kamara - Roofe, Morelos, Kent
Rezerve: McLaughlin, Arfield, Bassey, Itten, Simpson, Stewart, Hagi, S. Wright, Zungu
Antrenor: Steven Gerrard

Hibernian: Marciano - McGinn, Porteous, Halon - Boyle - Irvine, Gogic, Newell, Doig - Nisbet, Doidge
Rezerve: Macey, Laidlaw, Cadden, Gray, Hallberg, Magennis, D. McGregor, Stevenson, D. Wright
Antrenor: Jack Ross

VIDEO. Ianis Hagi, analizat de fostul internațional Ianis Zicu: „Cred că e în primii zece fotbaliști ai lumii! Are calități la un nivel foarte înalt”

Keșeru, golul victoriei cu Montana: „Cu trei puncte mai aproape de al zecelea titlu”

Notele primite în Italia de Răzvan Marin, integralist în Inter - Cagliari: „Prea puțin incisiv, fără sclipire”