INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SCOȚIA

Rangers - Hibernian 2-1 » Ianis Hagi, integralist la campioana Scoției

Ianis Hagi // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 octombrie 2021 18:50 / Actualizat duminica, 03 octombrie 2021 18:57

Rangers, cu Ianis Hagi (22 de ani) titular, a câștigat meciul cu Hibernian din etapa 8 a campionatului Scoției, scor 2-1.

• Ianis Hagi a fost titular și în precedentul meci de campionat al lui Rangers, 1-0 cu Dundee FC.

Victorie la limită pentru elevii lui Steven Gerrard cu Hibernian, scor 2-1, într-un meci în care mijlocașul român Ianis Hagi a fost integralist.

Condusă după golul lui Nisbet din minutul 8, Rangers a jucat în superioritate numerică încă din minutul 30, când fundașul central Ryan Porteous a fost eliminat. Chiar și așa, campioana a fost ținută în șah până în minutul 60, când Kemar Roofe, introdus pe teren cu doar 5 minute în urmă, a punctat.

Golul victoriei a venit în minutul 78 și a fost înscris de Alfredo Morelos, servit de Borna Barisic.

Ianis Hagi, aproape de gol în Rangers - Hibernian 2-1

Ianis Hagi, integralist în această seară, a fost în două rânduri aproape de gol. În minutul 73, portarul Matt Macey l-a blocat atunci când românul a expediat un șut în forță spre poarta oaspeților. 12 minute mai târziu, în drumul lui Ianis spre gol a intervenit din nou portarul englez.

Cu cele 3 puncte obținute astăzi, Rangers preia poziția de lider în campionatul Scoției, având un total de 19 puncte, unul peste Hearts, 3 peste adversara de astăzi.

Rangers - Hibernian 2-1

• Au marcat: Roofe 60, Morelos 78  / Nisbet 8

Rangers - Hibernian, echipe de start:

Rangers: McGregor - Patterson, Goldson, Balogun, Barisic - Kamara, Lundstram, Aribo - Hagi - Morelos, S. Wright
Rezerve: McLaughlin, Tavernier, Bassey, Davis, Bacuna, Roofe, Fashion jr.

Hibernian: Macey - McGinn, Porteous, Hanlon - Cadden, Allan, Doyle-Hayes, Doig - Newell - Boyle, Nisbet
Rezerve: Dabrowski, Gogic, McGregor, Murphy, Scott, Stevenson, D. Wright

Citește mai multe știri despre stranieri:

Meciurile stranierilor în weekend | Gol superb al lui Sergiu Hanca + Denis Drăguș a înscris pentru Standard Liege

Florin Andone, exclus din lot și trimis în tribună! Ce a făcut atacantul lui Cadiz

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”